Prognoza pogody dla Polski
Unsplash.com @hellolightbulb
Monika Majko - 4 Lutego 2021

Polacy muszą się przygotować na nadchodzące mrozy. Oficjalne ostrzeżenia IMGW

Specjaliści przygotowali prognozę pogody dla Polski na najbliższe dni. Mieszkańcy całego kraju powinni spodziewać się znacznego obniżenia temperatur. Eksperci ostrzegają przed powrotem siarczystych mrozów, a IMGW wydało już pierwsze alerty ostrzegawcze.

Prognoza pogody może zaskoczyć wiele osób, które miały nadzieję, że tegoroczną zimę mamy już za sobą. Jak prognozują synoptycy, w najbliższych dniach Polacy mogą spodziewać się znacznego ochłodzenia, a termometry wskażą miejscami nawet do - 25 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody dla Polski - wracają mrozy

Jak ostrzegają synoptycy, już w najbliższych dniach pogoda w Polsce ulegnie gwałtownej zmianie. Łagodną aurę zastąpi nawrót siarczystych mrozów, a nagłe ochłodzenie spowoduje m.in. liczne oblodzenia na drogach, dlatego specjaliści apelują do kierowców o szczególną ostrożność.

– Dostaliśmy klapsa od natury. Człowiek nie ma władzy nad pogodą, a ta pokaże nam w najbliższych dniach, co potrafi – przekazał Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus w rozmowie z portalem wp.pl.

IMGW wydało już pierwsze alerty pogodowe w związku z prognozowanym powrotem zimy. Specjaliści ostrzegają przed oblodzeniami i silnym mrozem. W czwartek wieczorem kierowcy powinni szczególnie uważać na drogach południowej Polski.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla południowych powiatów woj. lubuskiego, wielkopolskiego, i mazowieckiego. Z trudnymi warunkami na drogach i chodnikach po opadach deszczu oraz deszczu ze śniegiem muszą liczyć się także mieszkańcy województw leżących na południe od terenów objętych alertami, czyli woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W południowych województwach Polski i wybranych obszarach woj. śląskiego i północnej Małopolski alerty obowiązują aż do godziny 7:30 w sobotę 6 grudnia br. Specjaliści przewidują również nagły spadek temperatur w części północno-wschodniej Polski. Mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i północnych powiatów woj. podlaskiego mogą zobaczyć dzisiaj w nocy na termometrach nawet do - 17 stopni Celsjusza. Spadkowi temperatury będzie towarzyszył wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 12 km/h.

W nocy z czwartku na piątek nad kraj napłynie arktyczne powietrze z północnego wschodu, które przyniesie gwałtowny spadek temperatur. Na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz we wschodnich rejonach Warmii i Mazur termometry wskażą około - 15 st. C, a w Warszawie około - 8 st. C. Szczyt mrozów specjaliści przewidują na niedzielę.

– Północna i północno-wschodnia część kraju już dzisiejszej nocy odczuje arktyczny mróz, a kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze – przekazała w rozmowie z PAP meteorolog IMGW Ewa Łapińska.

– W niedzielę zmrożona będzie już cała Polska. Musimy być przygotowani na to, że nocami na termometrach zobaczymy nawet -25 st. C. - To będzie powietrze bardzo mroźne, bo pozbawione wilgoci. Jak na Syberii. Nie jest wykluczone, że w niektórych miejscach strefy brzegowej zamarznie nawet Bałtyk – dodał z kolei Krzysztof Ścibor, cytowany przez portal wp.pl/

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News