Polacy nowy obowiązek
Fot. East News Rex Features
Mateusz Sidorek - 2 Marca 2021

Od 1 lipca rusza rejestr wszystkich źródeł ciepła w budynkach w całym kraju

Polacy, którzy są właścicielami lub zarządcami, będą mieli 12 miesięcy na złożenie deklaracji, czym ogrzewają domy i budynki. Ma to związek z nowym rejestrem, który zacznie działać od 1 lipca, co potwierdziła Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Spis będzie obejmował wszystkie źródła ciepła w budynkach w kraju.

W przypadku nowo powstałych obiektów Polacy będą musieli złożyć deklarację 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Formularze będą dostępne dla właścicieli i zarządców nieruchomościami w internecie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dorotę Cebańską narzędzie wystartuje wraz z początkiem lipca.

Polacy będą mieli obowiązek przesłania danych, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Niewywiązanie się będzie groziło karą. Zgodnie z przekazanymi informacjami w rejestrze może być nawet 5-6 mln budynków.

Od 1 lipca Polacy muszą złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła w budynkach

Do rejestru Polacy będą musieli wpisywać budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW. Sprawę skomentował Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów, dla których nie dało się zarządzać jakością powietrza i walczyć ze smogiem – słowa prezesa cytuje portal „Interia.pl”.

Nie żyją rodzice, dwoje dzieci i pies. Śledczy podali jedną z przyczyn tragedii w DziwnowieNie żyją rodzice, dwoje dzieci i pies. Śledczy podali jedną z przyczyn tragedii w DziwnowieCzytaj dalej

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została przewidziana w noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.

Jak sugeruje nadzór budowlany, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być ważnym narzędziem, które będzie wspierało wymianę pieców, tak zwanych „kopciuchów”.

Polacy mogą liczyć na dofinansowanie

W rejestrze pojawić się ma także informacje dotyczące dofinansowania, na które mogą liczyć Polacy decydujący się na wymianę pieców.

Nowy system został opracowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i ma przyjąć postać systemu elektronicznego, który będzie obsługiwany przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który jest wspierany przez Fundusze Europejskie. Dofinansowany został projekt budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami i pilnować terminu składania wniosków, by uniknąć kary oraz sprawdzić warunki dofinansowania wymiany pieców.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o 3-letniej dziewczynce, która została przetransportowana do olsztyńskiego szpitala w ciężkim stanie. Jej matka i konkubent usłyszeli już zarzuty znęcania się nad dziećmi. Okazało się, że oboje wcześniej zostali skazani. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News