Od 1 lipca rusza rejestr wszystkich źródeł ciepła w budynkach w całym kraju
Polacy, którzy są właścicielami lub zarządcami, będą mieli 12 miesięcy na złożenie deklaracji, czym ogrzewają domy i budynki. Ma to związek z nowym rejestrem, który zacznie działać od 1 lipca, co potwierdziła Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Spis będzie obejmował wszystkie źródła ciepła w budynkach w kraju.
W przypadku nowo powstałych obiektów Polacy będą musieli złożyć deklarację 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Formularze będą dostępne dla właścicieli i zarządców nieruchomościami w internecie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dorotę Cebańską narzędzie wystartuje wraz z początkiem lipca.
Polacy będą mieli obowiązek przesłania danych, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Niewywiązanie się będzie groziło karą. Zgodnie z przekazanymi informacjami w rejestrze może być nawet 5-6 mln budynków.
Od 1 lipca Polacy muszą złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła w budynkach
Do rejestru Polacy będą musieli wpisywać budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW. Sprawę skomentował Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
– Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów, dla których nie dało się zarządzać jakością powietrza i walczyć ze smogiem – słowa prezesa cytuje portal „Interia.pl”.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została przewidziana w noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.
Jak sugeruje nadzór budowlany, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być ważnym narzędziem, które będzie wspierało wymianę pieców, tak zwanych „kopciuchów”.
Polacy mogą liczyć na dofinansowanie
W rejestrze pojawić się ma także informacje dotyczące dofinansowania, na które mogą liczyć Polacy decydujący się na wymianę pieców.
Nowy system został opracowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i ma przyjąć postać systemu elektronicznego, który będzie obsługiwany przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który jest wspierany przez Fundusze Europejskie. Dofinansowany został projekt budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).
Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami i pilnować terminu składania wniosków, by uniknąć kary oraz sprawdzić warunki dofinansowania wymiany pieców.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o 3-letniej dziewczynce, która została przetransportowana do olsztyńskiego szpitala w ciężkim stanie. Jej matka i konkubent usłyszeli już zarzuty znęcania się nad dziećmi. Okazało się, że oboje wcześniej zostali skazani. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- 2-letnia dziewczynka spadła z balkonu na 12. piętrze. Złapał ją kurier
- Sławomir pokazał, jak teraz wygląda. Fani zaniemówili, ciężko go rozpoznać
- Już 11 marca zniknie uciążliwy zakaz. Pacjenci wniebowzięci, ruszają sanatoria
Źródło: Interia.pl