Podanie o pracę
Pixabay/bzak
Wiadomości Pikio - 23 Maja 2019

Jak napisać podanie o pracę? Uniwersalny wzór i przykład

Podanie o pracę to dokument dzięki, któremu możemy dostać szansę podjęcia wymarzonej pracy. Pomaga ono pracodawcy wybrać dobrego, zaangażowanego pracownika, a kandydatom na stanowisko pozwala wyróżnić się na tle innych osób i przekonać do siebie pracodawcę. Dla kogo jest podanie o pracę i jak się je pisze? Najważniejsze informacje w pigułce.

Podanie o pracę to ważne narzędzie wykorzystywane podczas poszukiwania idealnej pracy. Jeśli aktualne ogłoszenia nie są zbyt interesujące, możesz wyjść z inicjatywą i złożyć podanie o pracę na wybranym przez Ciebie stanowisku, w wymarzonej firmie. Przygotowanie takiego dokumentu jest świetnym uzupełnieniem informacji umieszczonych w CV. Jak go napisać? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Podanie o pracę i list motywacyjny to jest to samo?

Nie, są to różne dokumenty. Przede wszystkim różnią się samą wolą stworzenia takie pisma. List motywacyjny piszemy na wyraźną prośbę potencjalnego pracodawcy, czyli jakby nie patrzeć jest to opis motywacji lekko wymuszony. Może dlatego niektórzy uważają, że ta forma jest przestarzała i powinno się z niej całkowicie zrezygnować. Podanie o pracę jest natomiast stworzone z czystej motywacji osoby chcącej objąć stanowisko w danej firmie.

ekwiwalent za urlop w 2019 rokuEkwiwalent za urlop 2019: ile wynosi, jak go obliczyć?Czytaj dalej

Nawet jeśli firma ta aktualnie nie prowadzi naboru pracowników, warto wysłać podanie, które zawiadamia o chęci podjęcia pracy i jest duża szansa, że dzięki niemu zostaniemy zapamiętani i powiadomieni, gdy stanowisko się zwolni. Któż z nas nie ma na oku wymarzonej pracy? Warto więc próbować, wysłanie podania na pewno nie zaszkodzi, a może otworzyć przed nami nowe zawodowe drzwi.

Podanie o pracę - jak napisać?

Stworzenie takiego pisma szczególnie polecane jest osobom młodym, studentom, którzy nie mogą jeszcze pochwalić się bujnym doświadczeniem zawodowym. Wtedy właśnie podanie o pracę wydaje się idealnym narzędziem do zwrócenia na siebie uwagi. Również jeśli wymarzone stanowisko jest oblegane, a rekrutacja organizowana bardzo rzadko, pismo zwiększa szanse na podjęcie wyśnionej pracy. Dla praktykantów i stażystów też jest to szansa na przypomnienie o sobie, gdy praktyki się kończą, a firma akurat nie prowadzi rekrutacji.

Samo wysłanie dokumentu, nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Pracodawca może mieć wiele takich podań. Dlatego trzeba jakoś wyróżnić się na tle innych starających się o stanowisko kandydatów. Warto zadbać o prawidłową konstrukcję pisma oraz kreatywną, interesującą treść.

Najważniejszymi elementami, których nie może zabraknąć w podaniu, to dane kandydata i firmy, do której aplikuje. W prawym górnym rogu konieczne jest oznaczenie daty oraz miejscowości, poniżej daty, ale po lewej stronie konieczne są dane kandydata, czyli imię, nazwisko oraz adres i dane do kontaktu. Poniżej tych informacji, po prawej stronie należy umieścić dane firmy, do której podanie ma zostać dostarczone.

Dokument można zaadresować do kierownictwa lub działu HR konkretnej firmy. Cała treść podania powinna być poprzedzona nagłówkiem "Podanie o pracę". Na końcu, po prawej stronie należy złożyć odręczny podpis (jeśli dokument wysyłamy drogą mailową wystarczy wpisać imię i nazwisko). Dodatkowo do pisma można załączyć inne istotne dokumenty, np. CV, życiorys.

Podanie o pracę - przedłużenie umowy, pracownik fizyczny, praca w szkole - wzór

Podanie o pracę może napisać każdy, bez względu na to na jakie stanowisko się stara. Zasady budowy dokumentu nie zmieniają się, jedynie treść musi być dostosowana do określonej sytuacji, firmy, osoby.

Na początku informuje się na jakie stanowisko zgłasza się swoją kandydaturę. Oczywiście pismo powinno być zachowane w tonie grzecznościowym. Dlatego też "zwracamy się z prośbą o zatrudnienie". W następnych 2-3 krótkich akapitach przedstawiamy swoje zalety. Kandydat opisuje dlaczego to właśnie on idealnie sprawdzi się na tym stanowisku. Trzeba krótko wspomnieć o swoim wykształceniu, ukończonych kursach, szkoleniach i doświadczeniu zawodowym, ale nie warto się rozpisywać, ponieważ szerzej opisaną historię zawodową potencjalny pracodawca zobaczy w CV.

Kandydat może również wspomnieć o posiadanych przez niego cechach charakteru, które niezbędne są do prawidłowego i sumiennego wykonywania pracy na danym stanowisku np. dbanie o powierzony sprzęt. Dobrze jest też podkreślić w treści swoje zaangażowanie i motywację.

Następnie umieszczamy informację o dołączanych dokumentach oraz wyrażamy chęć opowiedzenia o sobie więcej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na końcu używamy zwrotu grzecznościowego i umieszczamy swój podpis.

W Internecie możemy znaleźć wiele wzorów podań o pracę dotyczące różnych sytuacji i stanowisk. Najlepiej szukać ich przez wyszukiwarkę Google. Jednak zachęcamy, aby te wzory posłużyły nam jedynie jako inspiracja. W końcu podanie jest narzędziem do wyróżnienia się na tle innych kandydatów, dlatego warto postarać się, żeby treść naszego była oryginalna, a nie skopiowana.

KONIECZNIE ZOBACZ TEŻ:

  1. Lelum.pl: co to jest? Kim jest redaktor naczelny? Praca w Lelum.pl
  2. Urlop wychowawczy. Podanie, pensja, praca
  3. Ikea - zarobki: ile zarabia menedżer? Praca w Ikea czeka
  4. Ile zarabia archeolog? Praca naukowców powinna być godnie opłacana
  5. Ile zarabia cukiernik w Polsce? Praca marzeń może się opłacać

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News