Pose - Netflix - zdjęcie
Youtube/TV Promos
Wiadomości Pikio - 22 Maja 2019

Serial Pose na Netflixie. Kontrowersyjny temat budzi emocje

Pose - Netflix planuje premierę drugiego sezonu jeszcze w tym roku. Pierwszy sezon był dla wielu zaskakujący. Serial osadzony jest w nowojorskiej rzeczywistości lat 80. i opowiada o życiowych trudnościach członków amerykańskiej społeczności LGBT. O czym opowiada fabuła serialu i kto podjął się wykreowania głównych postaci?

Pose - Netflix

Pose - Netflix opublikował ten serial w zeszłym roku. Choć póki co wyszedł tylko jeden sezon, o serialu jest już głośno na świecie. W Polsce, serial jest bardzo kontrowersyjny, szczególnie biorąc pod uwagę liczne działania dyskryminujące środowisko LGBT ze strony władz.

Ten amerykański serial - dramat z elementami musicalu - został wyprodukowany przez Brad Falchuk Teley-Vision, Ryan Murphy Productions, FX Productions, Fox 21 Television Studios. Autorami produkcji są Ryan Murphy, Brad Falchuk oraz Steven Canals. Prace nad odcinkiem pilotażowym rozpoczęły się mniej więcej w połowie marca 2017 roku.

Kanał FX, który jest częścią spółki Fox, rozpoczął emitowanie Pose na początku czerwca 2018 roku. Wszystkie odcinki pierwszego sezonu są także dostępne na platformie Netfix.

Pose Netflix - obsada

Jedne z pierwszoplanowych bohaterek, same są osobami transpłciowymi, dzięki czemu serial tylko zyskuje na wartości. W Pose możemy zobaczyć między innymi: MJ Rodriguez w roli Blanki Rodriguez (znana z seriali "Siostra Jackie" i "Luke Cage"), Indyę Moore jako Angel ("Saturday Church)", modelka Dominique Jackson kreuje postać Elektry Abundance. W serialu wystąpiła również transseksualna Angelica Ross, którą możemy kojarzyć z seriali "Transparent" i "Claws" oraz Hailie Sahar ("Mr. Robot"), która w roku 2016 otrzymała tytuł Queen USA.

Pose - Netflix: trailer

Trailer zaczyna się od przedstawienia barwnej ball culture. Polskiemu widzowi dosłownie opada szczęka. Wydaje się, że naszej wschodnioeuropejskiej rzeczywistości nie do pomyślenia byłoby stworzyć tak złożoną i zintegrowaną subkulturę. W oczy rzuca się wszechobecne złoto i przepych na organizowanych balach. Szybko jednak okazuje się, że bale są tylko oderwaniem bohaterów od ich szarego, trudnego życia.

Pięknie przedstawiona jest historia chłopaka będącego częścią chyba najbardziej dyskryminowanej społeczności w tamtych latach - jest czarnoskórym gejem. Wyrzucony przez rodziców z domu Damon chce zostać tancerzem. Spotyka na swojej drodze Blankę, która pomaga mu spełnić marzenia. Między balami bohaterowie opowiadają o swoich domach rodzinnych, które się ich wyrzekły, o trudnościach ze znalezieniem godnej pracy, która nie będzie polegała na sprzedawaniu własnego ciała.

Pose - Netflix: opinie o serialu

Pose doczekało się bardzo dobrych opinii. Takiego serialu jeszcze nie było i zdobył on uznanie krytyków. Serial miejscami bywa zwariowany, brawurowy, a nawet lekko przerysowany. Chociaż niewiele, bo bale odbywające się w latach 80. były właśnie takimi kolorowymi imprezami skupiającymi indywidualne, specyficzne charaktery.

Pose - serial

Akcja serialu rozgrywa się w latach 1986-1988 w Nowym Yorku. Inspiracją do scenariusza był dokument "Paris is burning" autorstwa Jennie Livingstone. Opowiada on o podziemnej kulturze społeczności LGBT, o tym z jakimi osoby nieheteronormatywne musiały zmagać się przeciwnościami w latach 80. O panującej wtedy społecznej dyskryminacji transseksualistów i gejów, która uniemożliwiała społeczności LGBT prowadzenie normalnego, godnego życia.

Pierwszy sezon przedstawia świat transpłciowej bohaterki Blanki, która postanawia założyć swój "dom". Domy w latach 80. były miejscami skupiającymi osoby LGBT. Każdy dom miał swoją przybraną matkę, która miała za zadanie opiekować się swoimi dziećmi, czyli członkami domu.

Dzieci w zamian za dach nad głową, biorą udział w balach pod nazwą swojego domu. Bale były bardzo ważne dla tej części amerykańskiej społeczności. Były ikoną. Geje i transseksualiści mogli przez chwilę poczuć się akceptowani, podziwiani, zdobywali popularność w swoim środowisku.

Niektórzy bohaterowie i nazwy domów wykorzystane w serialu zostały oparte na prawdziwych osobach i wydarzeniach. House of Xtravaganza jest autentyczną nazwą legendarnego domu, którego członkiem był Jose Gutierez Xtravaganza, występujący w pierwszym odcinku jako sędzia w klubie. To on jest twórcą voguingu, rodzaju tańca, którym zafascynowała się sama Madonna. W pilocie serialu występuje również Jose Pendavis, członek House of Pendavis.

Premiera drugiego sezony ma nastąpić jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. LGBT - co to znaczy? Karta LGBT plus wzbudza silne emocje
  2. Karta LGBT plus - co zawiera? Znamy treść dokumentu
  3. Breaking Bad online - CDA, Zalukaj, Netflix?
  4. Wiedźmin - Netflix. Obsada, premiera serialu
  5. The Rain 2. Drugi sezon serialu Netflix

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News