Ile zarabia archeolog w Polsce
commons.wikimedia.org/Chris Light
Wiadomości Pikio - 5 Marca 2019

Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?

Ile zarabia archeolog i jak wygląda jego praca? Czy ma szansę na wykopanie kości mamuta, czy zaginionego miasta? Może dołączyć się do szukania Eldorado lub Atlantydy - zawód archeologa na pierwszy rzut oka wydaje się niesamowicie fascynujący. Jednak po bliższym zapoznaniu się ze specyfiką jego pracy, możecie zmienić danie.

Ile zarabia archeolog? Co trzeba zrobić, żeby nim zostać? Planujesz zostać drugim Indianą Jonesem i jak bohater filmu rozwiązywać zagadki wymarłych cywilizacji, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Spieszymy z odpowiedzią.

Archeolog to przede wszystkim pasjonat historii, który nie boi się również ubrudzić. Aby móc poszczycić się takim tytułem trzeba najpierw skończyć studia archeologiczne na jednej z uczelni. Studia te trwają zwykle pięć lat, teoretycznie po ich skończeniu absolwent posiada odpowiednie dokumenty i kwalifikacje do wykonywania zawodu.

– Dla mnie osobiście najbardziej emocjonujący jest moment, kiedy podczas wykopalisk pojawiają się kości ludzkie, zwłaszcza czaszka. Wtedy od razu skacze ciśnienie, musisz powstrzymać się przed tym, żeby się nie spieszyć, nie uszkodzić tej kości. To nie jest coś, z czym stykamy się na co dzień - mówi jeden z archeologów.

Archeolog - zarobki. Archeolog - ile zarabia w Polsce?

Jego praca to przede wszystkim przeprowadzanie wykopalisk na terenach, na których istnieje możliwość zbadania życia prehistorycznego, jakie miało miejsce na danym obszarze tysiące lat temu. Dzięki jego pracy możemy poznać historię naszych przodków, kiedy nie istniało jeszcze piśmiennictwo.

- Wykopaliska w ciągu roku zajmują miesiąc, dwa. Ale warto pamiętać, że zabytków nie wykopujemy najczęściej na sztuki, ale na kilogramy, a nawet tony. I później te tony trzeba przeanalizować. W praktyce najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat większość z nich będzie czekać na swoją kolej, by ktoś je odpowiednio udokumentował. Jest masa pracy, która czeka na wykonanie. Niestety, jest to praca polegająca na siedzeniu nad kartotekami i mozolnym ich uzupełnianiu. Wymaga to orientowania się w stanowisku i systemie inwentarzowym - opowiada o swojej pracy jeden z archeologów.

Jego zarobki to koło 3600 zł miesięcznie brutto. Jednak duża grupa archeologów deklaruje dużo niższe zarobki, w związku z tym można domniemać, że kwotę tą zawyżają najwięksi z polskich przedstawicieli tego zawodu.

- Jeśli ktoś idzie na archeologię, to powinien sobie zdawać sprawę, że kokosów z tego nie ma. To jest przede wszystkim pasja. Ale jeżeli ktoś wie, jak poprowadzić swoją karierę, raczej nie powinien mieć problemów z pracą po studiach. Trzeba tylko "ogarnąć się", umieć zdobywać granty i myśleć o tej pracy w długoterminowej perspektywie - archeolog opowiada o swoich zarobkach.

Archeologia - zarobki za granicą

W Polsce istnieją różne bariery prawne, które utrudniają archeologom prace na polskich ziemiach i odkrywanie jej tajemnic. Dlatego tak duża grupa przedstawicieli tego zawodu decyduje się na pracę za granicą.

Wysokość ich pensji za granicą również nie jest imponująca, jednak są to zarobki rzędu ok. 5 tys. zł, więc wyższe niż w Polsce. Jednak każdy archeolog musi liczyć się z sezonowością swojej pracy, a bez wypracowanego nazwiska i lat doświadczeń nie ma co liczyć na godziwe zarobki.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia spawacz? Wynagrodzenia za pracę pod wodą i w stoczni
  2. Ile zarabia copywriter w Polsce? Wciąż brakuje rąk do pracy
  3. Ile zarabia tłumacz przysięgły w Polsce? Warto znać więcej języków obcych
  4. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  5. Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News