Ikea - zarobki z sklepie meblowym
pixabay.com/mastrminda
Wiadomości Pikio - 21 Marca 2019

Ikea - zarobki. Ile zarabia się w popularnym sklepie meblowym?

Ikea - zarobki w najpopularniejszym sklepie meblowym w Polsce i wielu innych państwach w Europie i na świecie. Jak przedstawiają się zarobki na poszczególnych szczeblach w przedsiębiorstwie? Jak zarządzana jest firma i czy innowacyjny sposób jest efektywny?

Ikea - turkusowa organizacja

Ikea - zarobki i organizacja szwedzkiej firmy, największego na świecie sprzedawcy mebli, który co roku odwiedza około 500 milionów ludzi.

Firma postwała w 1943 roku, jej założycielem był Ingvar Kamprad, wówczas obrotny siedemnastolatek. Nazwał swoją firmę IKEA od pierwszych liter jego imienia i nazwiska, nazwy rodzinnej farmy Elmtaryd i wioski Agunnaryd. Choć obecnie założyciel ma już ponad 90 lat, to firma nadal pozostaje w rękach jego rodziny, a on sam aktywnie działa na rzecz rozwoju firmy.

Ikea ma kilka podstawowych cech, które stanowią jej podłoże. Wszystkie produkty mają być w przystępnie niskich cenach, muszą być uniwersalne, tak więc muszą charakteryzować się prostotą oraz funkcjonalnością oraz wysoką jakością i wytrzymałością.

Firma tym różni się od tradycyjnych korporacji, które są organizowane hierarchicznie, że w Ikei nie ma szefa. Pracownicy nie wykonują z góry przydzielonych zadań, realizują cele, które uważają, że wpłyną pozytywnie na rozwój i funkcjonowanie ich miejsca pracy. Już podczas rekrutacji kandydat ma wpływ na proces rekrutacyjny, sam może wybrać na przykład formę zaprezentowania siebie, czy poznawania firmy.

- Najważniejsze w turkusowych firmach jest poczucie misji, głębszy sens, głębsze znaczenie, jakie nadajemy naszej pracy. Jeśli mam jasną misję, to znajdę osoby, które będą ją współdzielić. A jeśli będę miał takie osoby, to staną się one przyjaciółmi, nie pracownikami - mówi jeden z ekspertów od turkusowych organizacji.

Ikea zarobki 2019

Kilka lat temu Ikea została doceniona nagrodą za Najlepsze Miejsce Pracy w Polsce, w 2018 roku została również uznana przez Forbesa za najbardziej pożądanego pracodawcę w branży handel detaliczny/retail..

- Pracownicy są dla nas bardzo ważni, stanowią filar sukcesu IKEA Retail i to oni mają największy wpływ na zadowolenie klientów. Zależy nam, żeby płaca w IKEA Retail pozwalała nam w praktyce realizować wizję tworzenia lepszych warunków życia dla wielu ludzi. Chcemy, aby jak najwięcej osób postrzegało IKEA Retail jako wyjątkową, znaczącą i godną zaufania markę, firmę i pracodawcę - zapewniał dyrektor HR Ikea Polska i zapowiadał podwyżki.

Praca w Ikea - zarobki menedżera

Nowi pracownicy nie narzekają na swoje zarobki, wielu z nich awansuje na przykład na managera lub lidera teamu i mają czynny wpływ na rozwój firmy, w której pracują. Jednak w sieci coraz częściej pojawiają się narzekania na zarobki. Na portalach można przeczytać niezadowolone głosy pracowników.

- Zero szacunku dla "starych" doświadczonych pracowników, którzy umieją więcej niż ich kierownicy. Żadnej finansowej różnicy wynikającej ze stażu i wiedzy, zachęty, by zostać i szkolić nowych. Nowy ma 20 zł, a ktoś po 10 latach prawie tyle samo, bo zaczynał lata temu od np. 9 zł i dopiero wyrównanie dało mu 20 zł, czyli dokładnie tyle, ile ma dziś nowy pracownik. A kobieta? Jak w tym czasie urodziła dziecko albo dwa, to ma mniej niż ktoś, kto się zatrudnił rok czy dwa lata temu - opisuje jeden z pracowników.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ile zarabia się w Legii Cudzoziemskiej? Opłaca się wstąpić do służby?
  3. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  4. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?
  5. Ile zarabia trener personalny w Polsce? Na siłowni bez niego ani rusz
  6. Ile zarabia okulista w Polsce? Jakie są zarobki okulistów za granicą?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News