Rządowa platforma Twój e-PIT zawiera rażące błędy
Pixabay.com Photo Mix
Irmina Jach - 1 Marca 2021

Wystarczy chwila nieuwagi, można stracić kilkaset złotych. Błąd na platformie Twój e-PIT

Większość Polaków składa deklarację podatkową korzystając z platformy Twój e-PIT. Elektroniczny system oferowany przez rząd jest ogromnym ułatwieniem. Niestety, zawiera także błędy, które mogą skutkować utratą kilkuset złotych. Najpoważniejszy dotyczy osób korzystających z ulgi na dziecko.

Z doniesień serwisu Money wynika, że Ministerstwo Finansów wciąż nie usunęło z platformy Twój e-PIT błędu, z którym Polacy borykali się już w ubiegłym roku. Problem dotyczy rodziców, którzy w minionym roku doczekali się kolejnego potomka. System stosuje dane zapamiętane z poprzedniego rozliczenia, naliczając ulgę w sposób nieprawidłowy.

Rządowa platforma Twój e-PIT zawiera rażące błędy

System miewa też problemy z przypisaniem ulgi na dziecko w sytuacji, w której osiągnęło ono pełnoletność i rozpoczęło naukę na uczelni wyższej. Podatnicy, którzy nie mają możliwości edytowania odpowiednich pól w formularzu internetowym, będą zmuszone do złożenia deklaracji w formie papierowej.

Powrót do tradycyjnych metod oznacza dłuższe oczekiwanie na zwrot podatku - osoby z kartą dużej rodziny muszą wówczas uzbroić się w cierpliwość nawet na okres 90 dni. Warto więc sprawdzić poprawność formularza jak najszybciej, by mieć szansę na złożenie PIT w najbliższych dniach.

Z relacji czytelników portalu PIT.pl wynika, że problem jest niezwykle powszechny. Użytkownicy rządowej platformy sygnalizują, że ulga w ich przypadku została naliczona w zaniżonej wysokości. W niektórych przypadkach może to wynikać z niskiego podatku do zapłaty.

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Wysokość zwrotu z tytułu ulgi na dzieci uzależniona jest od ilości dzieci będących na wychowaniu rodziców. W rocznym rozliczeniu PIT za 2020 rok podatnik ma prawo dokonać rozliczenia ulgi prorodzinnej na jedno, dwoje, troje, czworo i więcej dzieci.

W przypadku jednego dziecka wysokość ulgi wynosi 92,67 złotego za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską lub pełnił funkcję opiekuna prawnego, a przy dwójce potomstwa - 92,67 złotego miesięcznie.

Rodzinom wielodzietnym przysługuje z kolei: 92,67 złotego miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 złotego miesięcznie na trzecie dziecko oraz 225 złotych miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jak informuje Ministerstwo Finansów „Kwota przysługującej do odliczenia ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Przysługującą im roczną kwotę odliczenia mogą odliczyć od podatku w częściach równych (po połowie przysługującej kwoty ulgi) lub w dowolnej ustalonej przez nich proporcji”.

W obecnym roku rozliczeniowym Polacy mają do dyspozycji także nowe ulgi związane z pandemią koronawirusa. Należą do nich: ulga dla ozdrowieńców COVID-19, ulga dla działalności gospodarczych, ulga od darowizny na walkę z COVID-19, a także ulga dla przedsiębiorstw z tytułu działalności badawczo-rozwojowej.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: InnPoland/PIT.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News