Pieniądze już wkrótce trafią do kieszeni polskich seniorów.
Gosia K./ Pixabay
Irmina Jach - 2 Marca 2021

Świetne wiadomości dla wielu seniorów. Rząd przyznał ogromne środki na programy pomocy

Pieniądze już wkrótce trafią do kieszeni polskich seniorów. Wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podsumował wyniki naboru wniosków w ramach dwóch programów dla samorządów. Zadeklarował, że na pomoc rządu może liczyć duża część obywateli naszego kraju.

Źródłem finansowania programów jest Fundusz Solidarnościowy. Dofinansowania niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są szansą na polepszenie warunków dla seniorów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Pieniądze już wkrótce trafią do kieszeni polskich seniorów.

- Ze względu na wysoką wartość wniosków na środki finansowe przekazaną przez Wojewodów zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021 z 50 mln zł do 60,3 mln zł. Do udziału w programie zgłosiło się 699 gmin lub powiatów ze wszystkich 16 województw, a łączna kwota rekomendowanego dofinansowania wynosi dokładnie 60 269 520,23 zł - poinformował Paweł Wdówik.

Dodał, że z uwagi na duże zapotrzebowanie, również w przypadku programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w tegorocznej edycji zwiększono wysokość planowanej kwoty z 80 mln zł aż do 144 mln zł. Dzięki temu z usług będzie mogło skorzystać więcej osób.

- Zależy nam, by te usługi były jak najszerzej dostępne i każdy, kto tego potrzebuje, mógł z nich korzystać - niezależnie od miejsca zamieszkania. Do udziału w programie zgłosiło się 751 gmin lub powiatów także ze wszystkich województw, a łączna kwota dofinansowania wynosi 143 966 899,29 zł - przekazał wiceminister rodziny.

Skandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęSkandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęCzytaj dalej

To znacznie większy nakład niż w ubiegłym roku. Kwota przyznanego dofinansowania w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2020 wyniosła 28,5 mln zł, a w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - 79,6 mln zł.

- Cieszy nas, że zainteresowanie programami rośnie, dzięki nim możemy wspólnie poprawiać jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, a to jeden z naszych priorytetów - podkreślił Paweł Wdówik.

Program dotyczący usług asystenta osobistego adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Beneficjenci będą mieli możliwość między innymi skorzystania z pomocy asystenta.

Asystent będzie służył pomocą w podejmowaniu aktywności społecznej, powrocie oraz w dojazdach na zabiegi rehabilitacyjne i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Program „Opieki wytchnieniowej” adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, w tym dziećmi. Jest realizowany w trzech formach: świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, pobytu całodobowego oraz poprzez zapewnienie możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego), a także wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News