Papież Franciszek podjął pionierską decyzję. Kobieta dopuszczona do głosowania na synodzie
Autor Monika Majko - 6 Lutego 2021
Papież Franciszek podjął decyzję o nominacji na podsekretarza Synodu Biskupów siostrę Nathalie Becquart, tym samym dając jej prawo głosu podczas obrad. To pierwsza taka sytuacja w historii Kościoła Katolickiego.
Katoliccy wierni są zaskoczeni decyzją podjętą przez zwierzchnika Kościoła. To jednak nie pierwszy raz, gdy Papież Franciszek działa na rzecz poszerzenia zakresu uczestniczenia przez kobiety w życiu Kościoła Katolickiego.
Papież Franciszek ogłosił nominację do Synodu Biskupów
– Siostra Nathalie Becquart dostała nominację na podsekretarza Synodu Biskupów i tym samym prawo głosu podczas obrad – poinformował „Vatican News”.
Papież Franciszek podjął historyczną decyzję, która zaskoczyła wielu wiernych oraz członków Kościoła i nominował na stanowisko podsekretarza ksaweriankę z Francji. Siostra Nathalie Becquart jest dyrektorką krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji.
Wcześniej żadna kobieta nie otrzymała takiej nominacji, która wiąże się również z otrzymaniem możliwości głosowania podczas obraz Synodu. Do tej pory kobiety uczestniczyły w obradach jedynie w roli ekspertek i audytorek. W sobotę papieską nominację na podsekretarza Synodu Biskupów dostał również ojciec Luis Marín de San Martín, asystent generalny w Zakonie Augustianów.
Nominację siostry Becquart skomentował w rozmowie z serwisem Vatican News kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Kapłan podkreślił, że już podczas ostatnich synodów wielu duchownych „podkreślało potrzebę refleksji całego Kościoła nad miejscem i rolą kobiet w Kościele”.
– Nawet papież Franciszek wielokrotnie podkreślał potrzebę większego zaangażowania kobiet w proces rozeznawania i podejmowania decyzji w Kościele. Już na ostatnich synodach wzrosła liczba kobiet uczestniczących w charakterze ekspertów lub audytorów – /mówił kardynał Grech.
– Wraz z nominacją siostry Nathalie Becquart i możliwością, że będzie ona uczestniczyć w nich z prawem głosu, drzwi zostały otwarte – dodał duchowny.
To jednak nie pierwsza decyzja obecnego zwierzchnika Katolickiego, dotycząca udziału kobiet w życiu współczesnego Kościoła. W styczniu papież Franciszek zmienił Kodeks Prawa Kanonicznego i oficjalnie dopuścił do posługi w kościele kobiety, które mogą teraz pełnić rolę lektorki i akolitki.
Choć w wielu parafiach taka sytuacja nie była niczym dziwnym, w prawie kościelnym nie była ona oficjalne uregulowana. Do tej pory zasady Kościoła Katolickiego dopuszczały do posługi kościelnej jedynie mężczyzn.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Monika Olejnik w żałobie. Nie żyje jej najbliższa osoba
- Przyjaciel Kowalewskiego zdradził prawdę o jego zdrowiu na miesiące przed śmiercią
- Po spowiedzi ksiądz wygnał ją z kościoła. Współżyła z chłopakiem bez ślubu
Źródło: Wprost/TVN24
[EMBED-9]
Następny artykuł