Nie żyje Tadeusz Kalinowski
unsplash.com Janosch Diggelmann CC0
Klaudia Bochenek - 23 Marca 2021

Nie żyje Tadeusz Kalinowski

Syn Marka Grechuty przekazał przykre informacje, które wstrząsnęły artystycznym światkiem. Nie żyje Tadeusz Kalinowski - współtwórca legendarnego kabaretu i zespołu Anawa. Był także bliskim współpracownikiem Marka Grechuty. Zaprojektował cztery okładki jego płyt.

Tadeusz Kalinowski odszedł nad ranem, w niedzielę 21 marca. Łukasz Grechuta poinformował fanów o śmierci za pośrednictwem oficjalnej strony poświęconej Markowi Grechucie. Pod postem pojawiły się dziesiątki kondolencji.

Nie żyje Tadeusz Kalinowski

- Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty, tworząc legendę kabaretu wraz z nim oraz pozostałymi twórcami kabaretu. Jako studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w 1966 roku rozpoczęli występy w małym klubie „Bambuko” na miasteczku studenckim w Krakowie. Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, od czasu studiów mieszkał w Krakowie, był grafikiem - nie uprawiał zawodu architekta. Zaprojektował cztery okładki do płyt Marka Grechuty - „Korowód”, „Droga za widnokres”, „Pieśni” oraz „Śpiewające obrazy”. Niech spoczywa w pokoju - napisał Łukasz Grechuta na stronie poświęconej Markowi Grechucie.

Tadeusz Kalinowski był jednym ze współzałożycieli kabaretu Anawa. To tam powstawały pierwsze dzieła Jana Kanty Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. W tym samym czasie co kabaret działał zespół pod tą samą nazwą, do którego należeli również wyżej wspomniani, a także Zbigniew Wodecki i Anna Wójtowicz.

Syn Marka Grechuty, wspominając zmarłego, postanowił także pokazać okładki zaprojektowanych płyt. Tadeusz Kalinowski był jednym z najlepszych grafików, a jego styl miał już na dobre zapisać się w estetyce m.in. plakatów i grafik związanych z Grechutą.

Minister Czarnek podał datę powrotu dzieci do szkółMinister Czarnek podał datę powrotu dzieci do szkółCzytaj dalej

- Wspominamy zmarłego wczoraj Tadeusza Kalinowskiego, współtwórcę kabaretu Anawa. Dzisiaj prezentuję okładki płyt Marka Grechuty, które Tadeusz Kalinowski zaprojektował. Ojciec mój mógł liczyć na niego jako na jednego z najlepszych grafików, którzy projektowali okładki jego płyt. Jego styl w dziedzinie projektowania grafiki wyznaczył najważniejszą część historii estetyki plakatów, publikacji i wszystkiego, co związane z reklamą nazwiska Grechuta. Sami korzystamy z tej spuścizny jako Markart - nasz system identyfikacji wizualnej Grechuta Festival opiera się na idei rastra, którego Tadeusz Kalinowski używał w swoich projektach. Był on ponadto projektantem naszego logotypu firmowego Markart - pisze Łukasz Grechuta.

Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, a gdy poszedł na studia, osiadł w Krakowie. Pokochał bycie grafikiem i nigdy nie wykonywał wyuczonego zawodu architekta. Potem jego oraz Marka Grechutę połączyła wieloletnia przyjaźń.

18 marca informowaliśmy także o śmierci Anny Wójtowicz, znanej szerzej jako „prześliczna wiolonczelistka”. Do Anawy trafiła wraz ze Zbigniewem Wodeckim, kiedy byli jeszcze w średniej szkole muzycznej. To w tej placówce poznała się z Markiem Grechutą, który szukał muzyków do zespołu.

Anna Wójtowicz w latach 70. zrezygnowała z kariery i związała się z bratem Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Michałem. Doczekali się dwójki dzieci. Artystka miała 73 lata. Powodem nagłej śmierci miał być rozległy udar. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się jej pogrzeb.

Tadeusz Kalinowski

Tadeusz Kalinowski

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Plejada, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News