Nie żyje Tadeusz Kalinowski
Syn Marka Grechuty przekazał przykre informacje, które wstrząsnęły artystycznym światkiem. Nie żyje Tadeusz Kalinowski - współtwórca legendarnego kabaretu i zespołu Anawa. Był także bliskim współpracownikiem Marka Grechuty. Zaprojektował cztery okładki jego płyt.
Tadeusz Kalinowski odszedł nad ranem, w niedzielę 21 marca. Łukasz Grechuta poinformował fanów o śmierci za pośrednictwem oficjalnej strony poświęconej Markowi Grechucie. Pod postem pojawiły się dziesiątki kondolencji.
Nie żyje Tadeusz Kalinowski
- Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty, tworząc legendę kabaretu wraz z nim oraz pozostałymi twórcami kabaretu. Jako studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w 1966 roku rozpoczęli występy w małym klubie „Bambuko” na miasteczku studenckim w Krakowie. Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, od czasu studiów mieszkał w Krakowie, był grafikiem - nie uprawiał zawodu architekta. Zaprojektował cztery okładki do płyt Marka Grechuty - „Korowód”, „Droga za widnokres”, „Pieśni” oraz „Śpiewające obrazy”. Niech spoczywa w pokoju - napisał Łukasz Grechuta na stronie poświęconej Markowi Grechucie.
Tadeusz Kalinowski był jednym ze współzałożycieli kabaretu Anawa. To tam powstawały pierwsze dzieła Jana Kanty Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. W tym samym czasie co kabaret działał zespół pod tą samą nazwą, do którego należeli również wyżej wspomniani, a także Zbigniew Wodecki i Anna Wójtowicz.
Syn Marka Grechuty, wspominając zmarłego, postanowił także pokazać okładki zaprojektowanych płyt. Tadeusz Kalinowski był jednym z najlepszych grafików, a jego styl miał już na dobre zapisać się w estetyce m.in. plakatów i grafik związanych z Grechutą.
- Wspominamy zmarłego wczoraj Tadeusza Kalinowskiego, współtwórcę kabaretu Anawa. Dzisiaj prezentuję okładki płyt Marka Grechuty, które Tadeusz Kalinowski zaprojektował. Ojciec mój mógł liczyć na niego jako na jednego z najlepszych grafików, którzy projektowali okładki jego płyt. Jego styl w dziedzinie projektowania grafiki wyznaczył najważniejszą część historii estetyki plakatów, publikacji i wszystkiego, co związane z reklamą nazwiska Grechuta. Sami korzystamy z tej spuścizny jako Markart - nasz system identyfikacji wizualnej Grechuta Festival opiera się na idei rastra, którego Tadeusz Kalinowski używał w swoich projektach. Był on ponadto projektantem naszego logotypu firmowego Markart - pisze Łukasz Grechuta.
Tadeusz Kalinowski urodził się w Przemyślu, a gdy poszedł na studia, osiadł w Krakowie. Pokochał bycie grafikiem i nigdy nie wykonywał wyuczonego zawodu architekta. Potem jego oraz Marka Grechutę połączyła wieloletnia przyjaźń.
18 marca informowaliśmy także o śmierci Anny Wójtowicz, znanej szerzej jako „prześliczna wiolonczelistka”. Do Anawy trafiła wraz ze Zbigniewem Wodeckim, kiedy byli jeszcze w średniej szkole muzycznej. To w tej placówce poznała się z Markiem Grechutą, który szukał muzyków do zespołu.
Anna Wójtowicz w latach 70. zrezygnowała z kariery i związała się z bratem Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Michałem. Doczekali się dwójki dzieci. Artystka miała 73 lata. Powodem nagłej śmierci miał być rozległy udar. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się jej pogrzeb.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Zamknięcie wszystkich sklepów? Rzecznik rządu o zaostrzeniu restrykcji
- Twardy lockdown i zamknięte kościoły od niedzieli? Prof. Horban o zaostrzeniu restrykcji
- Kobieta ujawnia, co spotkało ją przed testem na COVID-19 i przestrzega innych
Źródło: Plejada, Facebook