Nie żyje Anna Wójtowicz
Pixabay.com _Alicja_
Monika Majko - 18 Marca 2021

Nie żyje Anna Wójtowicz, znana jako „prześliczna wiolonczelistka”

Nie żyje Anna Wójtowicz, czyli „prześliczna wiolonczelistka” z piosenki Wojciecha Młynarskiego. Była członkini legendarnego zespołu Anawa, założonego przez Marka Grechutę, odeszła 17 maca 2021 roku w wieku 73 lat.

Nie żyje słynna wiolonczelistka, członkini legendarnego zespołu Anawa, w którego ówczesny skład wchodzili m.in. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki i Jan Kanty-Pawluśkiewicz. Anna Wójtowicz odeszła w środowy poranek z powodu rozległego udaru.

Nie żyje Anna Wójtowicz

- Dziś zmarła Anna Wójtowicz, opiewana przez Skaldów tekstem Wojciecha Młynarskiego jako „Prześliczna Wiolonczelistka”. Grała na tym instrumencie w grupie Anawa, do której trafiła wraz ze Zbigniewem Wodeckim; byli jeszcze w średniej szkole muzycznej. Jest obecna na wszystkich nagraniach tej grupy - poinformował na Facebooku dziennikarz Wacław Krupiński.

Anna Wójtowicz przyszła na świat w 1948 roku, a od 1963 roku uczyła się gry na wiolonczeli w średniej szkole muzycznej. To właśnie tam poznał ją Marek Grechuta, który szukał muzyków do powstającego na kanwie kabaretu zespołu wokalno-instrumentalnego Anawa.

- Od razu, kiedy tam wszedł, trafił na chudego rudzielca. „Znasz kogoś, kto gra na skrzypcach i chciałby grać w zespole?” - zapytał go Marek. „Tak - ja gram na skrzypcach i chętnie do was dołączę” - odparł rudzielec. „A nie znasz kogoś, kto gra na wiolonczeli?” - dopytał Marek. „Zaraz kogoś przyprowadzę” - odparł chłopak i po chwili zjawił się z piękną dziewczyną o jasnych włosach. Tak do grupy Anawa dołączyli Zbyszek Wodecki i Ania Wójtowicz - opowiadał „Gazecie Krakowskiej” Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Andrzej Piaseczny w szpitalu. Viola Kołakowska rzuciła oskarżeniamiAndrzej Piaseczny w szpitalu. Viola Kołakowska rzuciła oskarżeniamiCzytaj dalej

Wiolonczelistka współpracował z grupą niemal 4 lata, a w tym czasie zagrała z zespołem kilkadziesiąt koncertów. Instrumentalistka zachwycała nie tylko ogromnym talentem muzyczny, ale również swoją urodą. To właśnie ona została uwieczniona w jednej z piosenek Wojciecha Młynarskiego, jako „prześliczna wiolonczelistka”, a utwór ten później stał się hitem zespołu Skaldowie.

W teledysku do utworu Skaldów w tytułową wiolonczelistkę wcieliła się młoda aktorka Ewa Szykulska. Z kolei Anna Wójtowicz wystąpiła w nagraniu do piosenki „Nie dokazuj”, Marka Grechuty.

- Zapamiętam Anię poprzez moje pierwsze wrażenie, jakie na mnie zrobiła. Zobaczyłem ją na próbie Anawy. Miała 19 lat, była piękna. Nie zdziwiłem się, że Zbyszek Wodecki właśnie ją protegował. Potem okazało się, że również wspaniale gra. Ostatecznie zostaliśmy rodziną - tłumaczył Jan Kanty-Pawluśkiewicz cytowany przez „Gazetę Krakowską”.

W latach 70. Anna Wójtowicz zrezygnowała z gry w Anawie i wycofała z życia muzycznego. Wiolonczelistka związała się z bratem Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Michałem. Doczekali się dwójki dzieci - córką instrumentalistki jest Joanna Pawluśkiewicz, reżyserka i pisarka.

„Prześliczna wiolonczelistka” zmarła nad ranem 17 marca 2021 roku. Jak poinformowała „Gazeta Krakowska”, przyczyną śmierci 73-letniej Anny Wójtowicz był rozległy udar. Na razie nie przekazano żadnych informacji o pogrzebie instrumentalistki.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet/Fakt/Gazeta Krakowska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News