Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. onkologii
pikio.pl
Klaudia Bochenek - 4 Lutego 2021

Mateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologii

Mateusz Morawiecki ogłosił dziś ważną i dla wielu Polaków przełomową decyzję. Premier pojawił się na specjalnie zorganizowanej konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Nie tylko obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem, ale także usłyszeliśmy o dodatkowych środkach, które rząd chce przeznaczyć na polską onkologię.

Mateusz Morawiecki zadecydował o przeznaczeniu kolejnych środków na walkę z rakiem. Wyniszczająca choroba co roku doprowadza do śmierci ok. 100 tysięcy Polaków. W czwartek premier podjął rozmowy ze specjalistami dotyczące różnych obszarów funkcjonowania onkologii.

Mateusz Morawiecki zdecydował o dodatkowych środkach

- Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet - mówił premier w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Okazuje się, że Mateusz Morawiecki zadecydował o kolejnym dofinansowaniu. Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia oraz ulepszyć pozostałe obszary.

- Rozmawialiśmy dzisiaj także o tarczy dla sektora walki z rakiem i na pewno będziemy tutaj dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem - kontynuował Mateusz Morawiecki.

Martyna Wojciechowska przekazała smutne wieści. Nie żyje bohaterka jej programuMartyna Wojciechowska przekazała smutne wieści. Nie żyje bohaterka jej programuCzytaj dalej

Premier zaznaczył, że niezmiernie ważne jest patrzenie na leczenie z perspektywy pacjenta. Taki sposób ma jeszcze lepiej poprawić funkcjonowanie i dopinanie kolejnych zmian w systemie. Również cała służba zdrowia nieustannie podlega metamorfozom, które mają zapewnić jeszcze lepszy dostęp do specjalistów oraz możliwość wykorzystania technik i procedur cyfrowych.

- Nie są to zmiany dla lekarzy, nie są to zmiany dla szpitali, to są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować możliwie najlepsze, na światowym poziomie metody skutecznego leczenia w procesach leczenia nowotworów - przekonywał premier.

Na konferencji pojawił się także minister zdrowia, Adam Niedzielski. Polityk poinformował, że przygotowywana jest specjalna ustawa onkologiczna. Do końca marca ma być gotowy jej projekt. Od kiedy będzie obowiązywać?

Minister oświadczył, że już 1 marca 2022 roku wejdzie w życie. Zależy mu, aby wszystkie ośrodki włączone do tej sieci mogły w odpowiednim czasie się przygotować i dopiąć procedury.

- Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe. [...] te wskaźniki, te mierniki [...] będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach - kontynuował minister zdrowia i zaznaczył, że referencyjność w tym przypadku będzie na trzech poziomach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News