nie żyje były premier
pikio.pl
Patryk Przybyłowski - 3 Lutego 2021

Nie żyje były premier Polski Edward Babiuch

Media obiegła właśnie bardzo ważna wiadomość. W wieku 93 lat zmarł były premier Polski Edward Babiuch.

O śmierci premiera, który swój urząd sprawował za czasów PRL, a dokładnie od 18 lutego 1980 do 24 sierpnia tego samego roku, poinformował Krzysztof Janik z SLD.

- Zmarł Edward Babiuch. Starsi Go być może pamiętają. Młodsi nie muszą. Ale odszedł kawałek historii PRL. Ciekawe, czy ktoś z Jego następców to dostrzeże - napisał polityk na swoim koncie na Facebooku.

Nie żyje były premier Edward Babiuch

Babiuch wstąpił w struktury Polskiej Partii Robotniczej (a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) niedługo po II wojnie światowej, a konkretnie w 1948 roku. Jego zaangażowanie pozwoliło mu na bardzo sprawne awanse w strukturach partii.

Późniejszy premier od 28 marca 1972 do 18 lutego 1980 pełnił rolę Członka Rady Państwa, a w okresie od 25 marca 1976 do 18 lutego 1980 dodatkowo piastował urząd Zastępcy Przewodniczącego Rady Państwa.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiMateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiCzytaj dalej

Edward Babiuch urząd premiera sprawował niecałe 8 miesięcy, a utracił go na skutek strajków sierpniowych. Jako jeden z najbliższych współpracowników Gierka nie miał szans na dalsze utrzymanie się "u władzy".

Jeszcze tego samego roku (1980) został odwołany z Komitetu Centralnego. W roku 1981 został całkowicie pozbawiony członkostwa w PZPR.

Imiennik Gierka zasiadał oczywiście w ławach poselskich, a mandaty kolejnych kadencji utrzymywał przez 11 lat. Jego kariera poselska skończyła się również w 1980 roku.

premier nie żyje

źródło zdjęcia: facebook.com/krzysztof.janik.902/

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Krzysztof Janik na Facebooku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News