Maseczki ochronne będą jedyną dozwoloną formą ochrony
Freepik freepik
Irmina Jach - 23 Lutego 2021

Nowe, surowe przepisy ws. zakrywania ust i nosa w całej Polsce. W środę konferencja

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że w środę 24 lutego zostaną ogłoszone przepisy dotyczące noszenia maseczek ochronnych. Polacy będą musieli zrezygnować z zasłaniania nosa i ust szalikami, kominami i przyłbicami. Nie ma już odwrotu.

W ubiegłym tygodniu Adam Horban podzielił się refleksją na temat konieczności rezygnacji z „pseudoochron” twarzy. Jego zdaniem środki inne niż maseczka nie zabezpieczają dostatecznie przed transmisją niebezpiecznego patogenu. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do tej opinii.

Maseczki ochronne będą jedyną dozwoloną formą ochrony

Zasłanianie ust i nosa to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed zakażeniem. Profesor w wywiadzie dla TVN24 zaznaczał, że maksymalne bezpieczeństwo gwarantuje jedynie używanie maseczek chirurgicznych. Podkreślił, że powinno to zostać narzucone za pomocą rozporządzenia.

Adam Niedzielski, w odpowiedzi na obawy współpracownika, przyznał: „rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich”, gdyż szaliki, kominy i przyłbice „nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka”.

Wojciech Andrusiewicz, pytany przez dziennikarzy o możliwe wprowadzenie obostrzeń dotyczących używania konkretnego rodzaju maseczek wskazał, że rząd wyda specjalne rekomendacje dotyczące środków ochronnych, których należy używać.

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

- W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia „miękkiego”, tzn. raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy do zasłaniania ust i nosa - zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Rzecznik resortu zaznaczył, że „nowe przepisy to jest zapewne kwestia jutrzejszego dnia, kiedy to minister zdrowia Adam Niedzielski będzie ogłaszał nowe podejście do obostrzeń w ramach rozporządzenia epidemicznego”.

W ostatnim czasie na całym świecie trwają dyskusje także na temat maseczek materiałowych. Austria i Niemcy już wprowadziły nakaz noszenia w miejscu publicznym masek medycznych. Do kwestii noszenia samodzielnie wykonanych osłon z tkaniny pod koniec stycznia odniosła się także Światowa Organizacja Zdrowia.

- Maski niespełniające wymogów obowiązujących w medycynie mogą być nadal używane przez osoby w wieku poniżej 60 lat bez zagrożeń dla ich zdrowia - mówiła pełnomocniczka WHO do spraw pandemii koronawirusa Maria Van Kerkhove.

Dodała, że takie maseczki wykazują się skutecznością tylko wtedy, gdy uszyte są z co najmniej trzech warstw materiału. Coraz więcej mówi się też o pomyśle zakładania dwóch masek jednocześnie, co również może przyczynić się do zwiększenia ochrony.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News/Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News