Darmowe leki dla seniorów tylko dla nielicznych. Wymagane Internetowe Konto Pacjenta

Autor Monika Majko - 22 Marca 2021

Już od 4 lat istnieje baza darmowych leków, z których korzystać mogą seniorzy powyżej 75. roku życia. Dostęp do nich jest jednak utrudniony ze względu na błędy w przepisach. Obecnie by móc skorzystać z refundowanych recept trzeba być posiadaczem Internetowego Konta Pacjenta.

Obecnie w Polsce jedynie 3 proc. użytkowników Internetowego Konta Pacjenta ma powyżej 75 lat. Dla wielu starszych osób ta bariera elektroniczna jest nie do pokonania, a przez to nie mogą oni korzystać z darmowych leków. 

Darmowe leki tylko dla seniorów posiadających Internetowe Konto Pacjenta

W 2020 roku Ministerstwo Zdrowia pracowało nad przepisami, umożliwiającymi lekarzom specjalistom wystawienie recepty na oznaczone literą „S” darmowe leki. Do tej pory uprawnienia do przepisywania medykamentów z bazy leków darmowych dla seniorów powyżej 75. roku życia mieli jedynie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Niestety, w opracowanych przepisach popełniono błąd, przez który lekarze specjaliści nie mają dostępu do danych o pacjentach w systemie informatycznym, co jest warunkiem przepisania darmowych leków dla seniorów.

By otrzymać taką receptę, pacjent musi założyć Internetowe Konto Pacjenta i zezwolić lekarzowi na wgląd do historii leczenia. Dla wielu starszych osób jest to jednak zadanie, z którym nie umieją sobie samodzielnie poradzić. Samotni seniorzy zostają więc praktycznie pozbawieni możliwości skorzystania z recept na darmowe leki.

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

– Konieczność wyrażenia na zgody pacjenta przez IKP jest dodatkową trudnością, w wielu przypadkach nie do pokonania – podkreśliła Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci.

– Trudno zrozumieć, czemu mają służyć takie rozwiązania i to w pandemii – dodała.

Fundacja My Pacjenci, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” skierowały do resortu zdrowia prośby o naprawę tych absurdalnych przepisów. Jak podał portal money.pl, naciski przyniosły skutek, a Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowym systemem.

W myśl nowych przepisów, lekarze specjaliści mają już wkrótce uzyskać automatyczny dostęp do danych o wystawionych pacjentowi receptach. Fundacja My Pacjenci przekazała, że obecnie osoby w wieku 60 plus stanowią 8 proc. użytkowników Internetowych Kont Pacjenta, a seniorzy 75+ zaledwie 3 proc.

Aktualnie na liście darmowych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia znajduje się 2252 pozycji. Korzystanie z nich to dla wielu starszych osób ogromna ulga w budżecie domowym, który zwykle składa się jedynie ze skromnej emerytury.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

[EMBED-9]

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News