Legia Cudzoziemska - zarobki i emerytura
pixabay.com/12019
Wiadomości Pikio - 21 Marca 2019

Ile zarabia się w Legii Cudzoziemskiej? Opłaca się wstąpić do służby?

Legia Cudzoziemska - zarobki żołnierzy "najmniejszej armii świata". W szeregach jej jednostki znajduje się pełen przekrój narodowości, kultur i religii, ludzi o różnej przeszłości, którą chcą pozostawić za murami jednostki, w której stacjonują. Ile zarabia legionista i czy przysługuje mu specjalna emerytura?

Legia Cudzoziemska - zarobki i emerytura 2019. Francuska i hiszpańska Legia Cudzoziemska

Legia Cudzoziemska - zarobki i praca we francuskiej elitarnej jednostce bojowej, w której mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. Słynie z twardych metod szkoleniowych i żelaznej dyscypliny, która ma nakierować rekruta na działanie w obronie interesów Francji.

Legia Cudzoziemska została powołana w 1831 roku, jak sama nazwa wskazuje, jako armia najemna. Żołnierze tej elitarnej jednostki brali udział w interwencjach zbrojnych między innymi w Somalii, Kambodży, Zatoce Perskiej, czy Kosowie. Obecnie służą w Afganistanie, Czadzie, Kosowie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a także wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba obrony obywateli francuskich przebywających za granicą.

Legia Cudzoziemska liczy około 8 tysięcy żołnierzy, którzy podzieleni są na różne jednostki. Najbardziej elitarna z nich to 2 REP, czyli spadochroniarze. Jej reprezentanci pochodzą z ponad 140 krajów.

Rekrutacja do Legii jest prowadzona przez cały czas i na całym świecie. Poszukiwani są mężczyźni w przedziale wiekowym od 17 lat do 40. Dawniej Legia cudzoziemska nie miała dobrej reputacji, ponieważ przez przyznawanie pełnej anonimowości, a po służbie również obywatelstwa, przyciągała w swoje szeregi przede wszystkim kryminalistów. Obecnie warunki te zmieniły się, a przed przyjęciem na służbę jest sprawdzana przeszłość kryminalna kandydata.

Żołnierze bezgranicznie podporządkowani są Kodeksowi Legionisty, które treść brzmi następująco:

 1. Legionisto, jesteś ochotnikiem służącym Francji z honorem i wiernością.
 2. Każdy legionista jest twoim towarzyszem broni, jaka by nie była jego narodowość, rasa czy religia. Wyrażasz to solidarnością, która łączy członków jednej rodziny.
 3. Strzegący z szacunkiem tradycji, związany z twoją kadrą dowodzenia, dyscyplina i koleżeństwo są twoją siłą, odwaga i lojalność twoimi cnotami.
 4. Dumny z twojego stanu legionisty, wykazujesz to twoim mundurem zawsze eleganckim, twoim zachowaniem zawsze dostojnym, lecz skromnym, twoimi koszarami zawsze czystymi.
 5. Elitarny żołnierzu, szkolisz się z surowością, czyścisz twoją broń, jakby to był twój największy skarb, stale masz troskę o swoją formę fizyczną.
 6. Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca, przestrzegając regulaminów wojskowych i konwencji międzynarodowych, a jeżeli trzeba to i za cenę własnego życia.
 7. Na polu walki działasz bez pasji i nienawiści, szanujesz pokonanych wrogów, nigdy nie opuszczasz zabitych lub swoich rannych, ani twojej broni.

- Funkcjonujesz jak maszyna Legii. Dostajesz nowe nazwisko, nowy paszport. W Legii stajesz się pustym człowiekiem. Nie czeka na ciebie kobieta, nie musisz płacić podatków - opowiada były legionista.

Zarobki w Legii Cudzoziemskiej na początku służby wynoszą około tysiąc euro miesięcznie, czyli około 4500 zł. Późniejsze wynagrodzenie zależy od wielu czynników, między innymi od awansu, stażu i rodzaju służby. Uposażenie legionisty z trzyletnim doświadczeniem wzrasta do około 1400 euro miesięcznie (to trochę poniżej 6 tysięcy złotych). Jeśli żołnierz pełni służbę desantową lub zamorską, może liczyć na znacznie wyższe zarobki, sięgające nawet 2,5-3 tysięcy, czyli od 11 do 13 tysięcy złotych. Po kilkunastu latach legioniście przysługuje prawo do emerytury, jednak tych, którzy dotrwali jest naprawdę niewielu.

- Gdy się zaciągałem, liczyłem, że po 15 latach odejdę na emeryturę. Już wiem, że tak się nie stanie. Teraz można służyć 17,5 roku, a już mówi się, że niedługo wejdą nowe przepisy i prawa emerytalne, będzie się nabywało dopiero po 19 latach. Ponadto emeryturę będzie można zacząć pobierać dopiero po ukończeniu około 50. roku życia. Czekamy teraz na ostateczne decyzje w tej sprawie - mówił w jednym z wywiadów żołnierz Legii Cudzoziemskiej.

Hiszpańska Legia Cudzoziemska - zarobki

Na wzór francuskiej grupy elitarnych żołnierzy postał jej hiszpański odpowiednik. Hiszpańska Legia Cudzoziemska została utworzona w 1920 roku. Na początku lat 90. planowano jej likwidację, jednak ostatecznie została przekształcona w jednostkę szybkiego reagowania, która bierze udział w misjach pokojowych w ramach wojsk NATO. Jej dewiza brzmi "Niech żyje śmierć". Co ciekawe jej honorowym członkiem jest aktor Antonio Banderas.

Zarobki w hiszpańskim odpowiedniku Legii nie mogą równać się z tymi francuskimi, głównie ze względu na funkcje jednostek w obronności każdego z państw. Choć nigdzie nie ma konkretnych kwot zarobków legionistów, to są one znacznie niższe od tych, które przedstawiliśmy jako pensję legionistów francuskiej formacji.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce, w Warszawie, a ile za granicą?
 2. Ile zarabia architekt za granicą? Warto wyjechać do Niemiec lub USA?
 3. Straż graniczna - zarobki. Ile zarabia się chroniąc polskie granice?
 4. Ile zarabia maszynista PKP? Czy w Pendolino zarabia się lepiej?
 5. Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News