Ile zarabia architekt
pixabay.com
Wiadomości Pikio - 26 Lutego 2019

Ile zarabia architekt? Za granicą bardziej się to opłaca

Ile zarabia architekt za granicą? Architekci to wciąż niedoceniany zawód - z jednej strony każdy z nas, kiedy buduje dom, musi skorzystać z ich usług, z drugiej zaś strony na rynku pojawia się tyle gotowych projektów, które można nabyć za kilka tysięcy, że zawód jest coraz mniej popularny.

Ile zarabia architekt za granicą? To oczywiście zależy od jego umiejętności i miejsca, w którym pracuje oraz tego, dla kogo pracuje.

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że architekt, to zawód z przyszłością, że po odbyciu odpowiednich praktyk po skończeniu studiów, czekają na nich już tylko wielkie zarobki i wielkie zlecenia. A jak to wygląda obecnie? Czy rynek nie jest nasycony przedstawicielami tego zawodu?

Architekt, aby móc poszczycić się tym mianem, musi odbyć pięcioletnie studia inżynierskie, dopiero potem może zacząć pracę w zawodzie. Jednak zanim będzie mógł wykonywać samodzielne projekty, musi nauczyć się swojego zawodu - same studia nie wystarczą. W wielkim skrócie zadaniem architekta jest zaprojektowanie budynku i nadzorowanie jego budowy.

Ile zarabia architekt w Niemczech?

Praca architekta w Niemczech jest wyceniana na ok. 43-45 tys. euro rocznie, co daje ok. 190 tys. zł, czyli miesięczne zarobki oscylują wokół 15 tys. zł. Choć zarobki wydają się kuszące, to Niemcy nie plasują się w górze stawki najlepszych wynagrodzeń architektów. Przedstawiciele tego zawodu najlepiej zarabiają w Danii i Luksemburgu (60 tys. euro) oraz w Finlandii (50 tys. euro). Najmniej zarabia się w Bułgarii, Łotwie i Rumunii (6 tys. euro rocznie). Polska plasuje się w środku stawki.

Ile zarabia architekt w USA?

Amerykański Instytut Architektów opublikował statystyki, dotyczące zarobków architektów w Stanach Zjednoczonych. Przeciętne roczne wynagrodzenie wynosi obecnie 84 tys. USD rocznie (320 000 zł), co przekłada się na zarobki rzędu ponad 25 tys. zł miesięcznie. Natomiast specjaliści, którzy posiadają licencję, mogą liczyć na zarobki 110 tys. dolarów - to około 35 tys. zł.

Ile zarabia architekt w Anglii?

Według badań przeprowadzonych przez Federation of Master Builders, przeciętny murarz zarabia więcej niż przeciętny architekt. Wynagrodzenie dyplomowanego architekta z udokumentowanymi osiągnięciami to około 38 tys. funtów rocznie, co daje 190 000 zł. Takie zarobki to ok. 16 tys. zł miesięcznie. A i tak są one niższe od zarobków na przykład murarza, który może liczyć na wynagrodzenie rządu 17-18 tys. zł miesięcznie, co i tak nie może mierzyć się z pensją hydraulika, który zarabia 20 tys. zł.

Chociaż zarobki w porównaniu z innymi zawodami są nieco niższe, to i tak nie mogą się równać z zarobkami polskich architektów, którzy mogą liczyć na 3,5-8 tys. zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia śmieciarz w Polsce, w Niemczech, a ile w Norwegii?
  2. Ile zarabia spawacz? Wynagrodzenia za pracę pod wodą i w stoczni
  3. Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News