Ile zarabia maszynista
Pixabay.com
Wiadomości Pikio - 21 Lutego 2019

Ile zarabia maszynista PKP Intercity? Czy warto prowadzić Pendolino?

Ile zarabia maszynista? Marzenie większości chłopców, którzy pod choinką znaleźli zestaw z lokomotywą do składania. Ciuchcia, para, gwizd lokomotywy - to oczywiście wyobrażenia i zaszłe czasy. Jak to wygląda w teraźniejszości? Jak wyglądają zarobki maszynistów w Polsce? Opłaca się prowadzić Pendolino?

Ile zarabia maszynista i na czym polega jego praca - ciekawość wielu zostanie zaspokojona. Polacy zazwyczaj nie są zadowoleni z usług, jakie oferują im Polskie Koleje Państwowe. Wielogodzinne opóźnienia, to najczęściej przyczyna rozdrażnienia pasażerów, jednak czy wynikają one z winy maszynistów?

Sytuacja poprawiła się, kiedy na polskie szyny wyjechały nowe pociągi kategorii EIC Premium - Pendolino. Choć ceny biletów są droższe od zwykłych przejazdów, komfort pasażerów jest nieporównywalnie większy, a czas podróży - krótszy.

Ile zarabia maszynista PKP i PKP Intercity?

Stanowisko zdominowane przez mężczyzn, tylko 7% osób pracujących jako maszyniści to kobiety. Czy mężczyźni mają wrodzone predyspozycje? Czy może spełniają swoje dziecięce marzenia?

Jak podają statystyki, w ciągu najbliższych pięciu lat około 4,5 tys. maszynistów odejdzie na emeryturę. To oznacza szansę dla młodych kandydatów, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę kariery. Lukę trzeba będzie zapełnić nowymi pracownikami.

- Warto zostać maszynistą. Nie dość, że to bardzo ciekawy zawód, to dochodzi argument czysto materialny - zarobki doświadczonych maszynistów przekraczają średnią pensję krajową. Powoli odradza się szkolnictwo kolejowe w Polsce - zachęca prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Na stanowisku maszynisty można nieźle zarobić, bo nawet 5 tys. zł brutto, więc kandydatów na wakat, nie powinno zabraknąć. Dla porównania dodajmy, że średnie zarobki w Polsce to ok. 4,5 tys. zł.

Oczywiście jest to uśredniona kwota zarobków maszynisty, ich wynagrodzenie waha się od 3900 zł do 6400 zł. Natomiast maszynista PKP Cargo może liczyć na zarobki rzędu ok. 8 tys. zł. Brzmi zachęcająco, prawda?

Ile zarabia maszynista Pendolino

Szanse na pracę w pociągu Pendolino są znikome. Prestiżowe stanowisko wymaga większych umiejętności, ale zarobki również są wyższe. Aby prowadzić taki pociąg, trzeba posiadać specjalne uprawnienia, ponieważ jest to jeden z najnowocześniejszych pociągów w składzie PKP. Maszyniści, kierujący nim, muszą posiadać naprawdę spore doświadczenie, by sprostać wymaganiom stawianym przez Polskie Koleje Państwowe.

Uruchamiając pracę pociągów Pendolino, PKP zrobiło rekrutację wewnętrzną wśród swoich pracowników, właśnie na stanowisko maszynisty Pendolino, chętnych nie brakowało. Na razie na wakaty w Pendolino nie ma co liczyć.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia psycholog? Czy „lekarze duszy” są dobrze wynagradzani?
  3. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News