Ile zarabia architekt wnętrz
YouTube
Jan Odyniec - 26 Lutego 2019

Ile zarabia architekt wnętrz? Zaprojektuje twoje mieszkanie w najdrobniejszym szczególe

Ile zarabia architekt wnętrz? Wokół zarobków architektów zarówno nieruchomości jak i specjalistów od wystroju urosło wiele mitów i domysłów. Trudne studia, wymagające poświęcenia czasu i pieniędzy, wkładanych w różnorodne projekty, a także konieczność nieustannego doskonalenia się stawia ten zawód w gronie elitarnych. Przyjrzyjmy się ile zarabia architekt wnętrz w Polsce, a ile za granicą.

Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce

Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce? To może zaskakiwać. Przeciętne zarobki to 3300 złotych brutto - nie jest to wiele, jeżeli rozważymy obiegowe spekulacje na temat sowitych wynagrodzeń specjalistów od aranżowania wnętrz mieszkań i domów. Sondy internetowe wykazują, że początkujący wnętrzarz zarobi w okolicach dwóch tysięcy złotych na rękę. Budując renomę i wykuwając mistrzostwo w swojej profesji mamy szansę przebić poziom średniej, która wynosi - zależnie od tego jak ją obliczymy - 4200-4700 złotych brutto.

Są to jednak jedynie uśrednione, statystyczne szacunki - w rzeczywistości poziom zarobków zależy przede wszystkim od stabilnej ilości zleceń oraz rozmiarów wnętrz do zaaranżowania. Za projekty wystrojów dużych domów, restauracji czy hoteli honorarium może wynieść ponad dwadzieścia tysięcy złotych. Dla preferujących stały etat czekają stanowiska w muzeach, na planach filmowych czy teatralnych. Oprócz tego działają oczywiście biura projektowe zrzeszające wiele osób działających pod jednym szyldem, który łatwiej wypromować. Tę formę zatrudnienia wybiera ponad połowa ankietowanych architektów wnętrz.

Ile zarabia architekt wnętrz w Warszawie

Najobszerniejszym, jak i najbardziej lukratywnym, rynkiem dla wnętrzarzy jest - jak łatwo się domyślić - stolica. Warszawa jest przed Gdynią najlepszym miejscem do zarobku dla wszelkiego rodzaju architektów i projektantów. Honoraria i pensje są o co najmniej tysiąc złotych netto wyższe niż w pozostałych ośrodkach.

Ile zarabia architekt wnętrz za granicą

Dla chcących pracować za granicą, którym niestraszny obcy język i inne uwarunkowania w kwestii trendów i kultury biznesowej, czeka możliwość rozwoju kariery zawodowej poza Polską. Najpopularniejsza emigracyjna destynacja dla zawodowców - Wielka Brytania - narzeka na brak dekoratorów wnętrz. Pensja początkującego fachowca kształtuje się w granicach od osiemnastu do dwudziestu trzech tysięcy funtów rocznie. Wraz z doświadczeniem zarobki mogą wzrosnąć do czterdziestu tysięcy funtów na rok, a na stanowiskach kierowniczych - nawet ponad siedemdziesiąt pięć tysięcy. Górna półka stawek dla początkujących architektów daje nam zatem około dwóch tysięcy funtów na miesiąc, co pozwala na w miarę dostatnie życie na Wyspach. Z uwagi na deficyt oraz wciąż zmniejszającą się popularność zawodów okołotechnicznych związanych z architekturą i budownictwem na zachodzie Europy nasi absolwenci mogą tak naprawdę przebierać w ofertach, jeżeli zapragną tylko opuścić ojczysty kraj w poszukiwaniu dobrobytu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia fotograf ślubny? W Polsce się to opłaca
  2. Ile zarabia trener personalny w Polsce? Na siłowni bez niego ani rusz
  3. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News