Kurator sądowy - zarobki przedstawicieli tego zawodu
pixabay.com/ernestoeslava
Wiadomości Pikio - 19 Kwietnia 2019

Ile zarabia kurator sądowy społeczny, a ile zawodowy?

Kurator sądowy - zarobki i obowiązki funkcjonariuszy publicznych. Czy bardzo różnią się ich wynagrodzenia kuratorów społecznych i zawodowych? To dwa odrębne zawody, czy pełnią one podobną funkcję w społeczeństwie? To nie jest łatwa praca, jednak zarobki mogą co nieco zrekompensować.

Kurator sądowy - zarobki tej grupy społecznej

Kurator sądowy - zarobki w tej grupie zawodowej mogą znacznie się różnić, przede wszystkim ze względu na różne funkcje i zadania, które mogą pełnić pełnomocnicy.

Na podstawie artykułu 115 Kodeksu karnego kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, pełniącym obowiązki w jednym zespole kuratorskiej służby sądowej oraz realizujący określone zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, kontrolnym, profilaktycznym i diagnostycznym, które związane są z wykonywaniem orzeczeń sądu.

Tę grupę zawodową możemy podzielić na kuratorów sądowych zawodowych i społecznych. Czym się różnią te dwie funkcje? Zasadniczo niczym, obowiązki pełnią praktycznie te same z tą różnicą, że kurator społeczny działa pod nadzorem tego zawodowego. Są oni również wpisywani na specjalną listę, której prowadzeniem zajmuje się prezes określonego sądu rejonowego.

- Zmienia się po prostu charakter naszej pracy, co jest pochodną tego, że sądy wydają mniej wyroków przewidujących karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kurator więcej pracuje za biurkiem - jest mocniej uwikłany w pracę z dokumentacją - a mniej w terenie - wyznaje jeden z kuratorów.

Zarobki kuratorów sądowych mogą wahać się w granicach od 1,5 do 6 tysięcy złotych netto.

Ile zarabia kurator sądowy społeczny, a ile zawodowy?

Kurator sądowy zawodowy musi posiadać dyplom ze studiów wyższych z nauk pedagogiczno-psychologicznych, prawnych lub socjologicznych, ponadto musi zdać aplikację kuratorską. Kurator społeczny musi mieć jedynie ukończone szkoły średniej i posiadać odpowiednie doświadczenie przy resocjalizacji i opiece.

W związku z różnicami w ich pracy i wykształceniu zarobki również są zróżnicowane. Oczywiście najmniej zarabiają ci, którzy dopiero przygotowują się do wykonywania tego zawodu, mogą oni liczyć na około 1500 złotych. Jeśli osoba może mianować się tytułem kuratora, jednak dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, to jej zarobki mogą sięgać już 3 tysięcy złotych. Doświadczeni przedstawiciele tego zawodu mogą zarobić nawet 6000 złotych.

Zarobki kuratorów społecznych są znacznie niższe, często nie przekraczają one kwoty najniższej krajowej. Jednak zwracane mu są koszty dojazdu do podopiecznego, a także otrzymuje pieniądze za każdy przeprowadzony wywiad środowiskowy.

Pod koniec 2018 roku uchwalono rozporządzenie, które przewidywało zmianę mnożników kwoty bazowej dla stopni służbowych kuratorów zawodowych oraz aplikantów, dostaną oni z datą wsteczną od 1 stycznia 2018, średnio o 75 złotych więcej miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia pracownik sklepu budowlanego Leroy Merlin? Najlepiej szybko awansować
  2. Ile zarabia kierowca Mytaxi? Najbardziej opłaca się pracować w Warszawie
  3. Ile zarabia kasjer w Pepco? Sprzedawca w sklepie pracuje bardzo ciężko
  4. Ikea - zarobki. Ile zarabia się w popularnym sklepie meblowym?
  5. Ile zarabia się w McDonaldzie? Popularny fast-food kusi ofertami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News