pogrzeb specjalne oświadczenie
Fot. Filckr.com/Ministerio de Cultura de la Nación
Mateusz Sidorek - 28 Marca 2021

Krzysztof Penderecki zostanie pochowany 2 lata po śmierci. Wydano specjalne oświadczenie

Potwierdzono, że pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego dobędzie się dopiero w 2022 roku. Od śmierci wielkiego artysty minął już prawie rok, jednak data oficjalnego pożegnania i odprowadzenia urny z prochami do Panteonu Narodowego była przekładana ze względu na obostrzenia sanitarne. Uroczystość ma mieć charakter państwowy.

Choć Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku, to nadal nie odbył się jeszcze pogrzeb wspaniałego kompozytora, którego podziwiał cały świat. Po blisko roku od śmierci wielkiego artysty, wreszcie opublikowano informacje dotyczącą oficjalnego pożegnania muzyka. Termin ceremonii wyznaczono dopiero na 2022 rok.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się z honorami państwowymi, a wśród gości ma być wielu znakomitych artystów z całego świata. Jednak zorganizowanie takiego ceremonii jest niemożliwe, dopóki nie zmieni się sytuacja pandemiczna.

Informacje o pogrzebie przekazał dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

Andrzej Giza potwierdził, że pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 29 marca 2022 roku. Dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga Beethovena przyznał, że czas po śmierci znanego kompozytora okazał się bardzo trudny.

Przekazując wiadomości dotyczące oficjalnego pożegnania wielkiego artysty, dyrektor stowarzyszenia oświadczył też, że na przekładanie terminu pogrzebu muzyka wpływ ma nie tylko pandemia. Wdowa po artyście, Elżbieta Penderecka zachorowała.

Godziny dla seniorów powracają? Zapadła już ostateczna decyzjaGodziny dla seniorów powracają? Zapadła już ostateczna decyzjaCzytaj dalej

Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku – czytamy w komunikacie przekazanym mediom przez Andrzeja Gizy.

Dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena wyraził nadzieję, że sytuacja pandemiczna zostanie opanowana do marca 2022 roku. Andrzej Giza zapowiedział, że na uroczystość mają dotrzeć osoby z całego świata.

Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro – zaznaczył.

Rodzinny pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbył się w kwietniu

Rodzina pożegnała już Krzysztofa Pendereckiego podczas pogrzebu, który odbył się 2 kwietnia 2020 roku. Wówczas urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie. Do czasu oficjalnej uroczystości tam też pozostanie.

W kwietniowej ceremonii mogli wziąć udział jedynie bliscy krewni muzyka. Uroczystość miała charakter zamknięty. Warto przypomnieć, że Krzysztof Penderecki był cenionym pedagogiem muzycznym, dyrygentem, kompozytorem i honorowym członkiem najważniejszych akademii artystycznych i naukowych na całym świecie.

Utwory stworzone przez Pendereckiego zostały wykorzystane między innymi w takich filmach jak „Lśnienie”, „Egzorcysta”, „Dzikość serca” oraz „Wyspa tajemnic”. Został też doktorem honoris causa 39 uczelni oraz Kawalerem Orderu Orła Białego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News