sople zwisające z dachu
materiał redakcyjny
Artur Łokietek - 10 Lutego 2021

Polacy powinni przygotować się na kontrole. Głos zabrał PINB

PINB informuje o nadchodzących kontrolach. Urzędnicy będą sprawdzać stan budynków w obliczu ostatnich śnieżyc. Jak przekazuje PAP, kontrole będą przede wszystkim obejmować grubość pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach budynków.

Ostatnio pogoda nie rozpieszcza Polaków. W całym kraju da się odczuć bardzo widoczne skutki niedawnego załamania warunków atmosferycznych. Pojawia się gołoledź, bardzo silne wiatry, a niskie temperatury panują praktycznie w całej Polsce.

Największym jednak zjawiskiem meteorologicznym ostatniego czasu jest niemal nieustannie padający śnieg. Choć na północy kraju sytuacja może nie jest aż tak dramatyczna, to w większości województw pokrywa śnieżna ma grubość dochodzącą do nawet kilkunastu centymetrów.

Nie dziwi więc, że sytuacja wygląda dość alarmująco przede wszystkim w górach – zalegający śnieg ma grubość nawet do 30 centymetrów. Nie da się ukryć, że od dawna nie było aż tak widocznej zimy.

W związku z tym pojawiają się poważne obawy o stan techniczny wielu budynków. Jak informuje m.in. serwis wnp.pl, Andrzej Kłosowski, dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie zapowiada ważne kontrole.

Jest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówJest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówCzytaj dalej

PINB: Trzeba przygotować się na kontrole

- W przypadku intensywnych opadów śniegu będą wybiórczo przeprowadzane kontrole budynków, a szczególnie grubości śniegu zalegającego na dachach - mówi cytowany przez portal Kłosowski.

Jak głosi prawo budowlane, wszyscy właściciele, zarządcy czy użytkownicy różnych lokali mają obowiązek używania ich „w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska i utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich sprawności technicznej”.

Oznacza to, że na bieżąco trzeba monitorować stan budynków, które potencjalnie narażone mogą być na problemy związane z aktualnymi warunkami pogodowymi. Oczywiście nie chodzi tu o sam śnieg, ale wszelkiego rodzaju załamania, takie jak silny wiatr, obfity deszcz czy burze.

Dlatego szczególnie ważne jest monitorowanie stanu budynków i potwierdzanie tego, że nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla rezydentów, ani dla okolicy. W końcu zamarznięta woda może kształtować się w olbrzymie sople zwisające choćby z dachów. Same dachy też narażone są na problemy przez ciężki, zalegający na nich, śnieg.

Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego będą przeprowadzać kontrole budynków. Skupią się przede wszystkim na nieruchomościach wielkopowierzchniowych (hale, magazyny czy sklepy) i ich dachach. Kontrole będą również przeprowadzane, jeżeli do inspektoratu wpłyną wnioski związane z nieodśnieżaniem dachów.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: wnp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News