Jerzy Limon nie żyje
Pixabay.com, autor: Arcaion
Monika Majko - 3 Marca 2021

Aleksandra Dulkiewicz przekazała wiadomość o śmierci Jerzego Limona

Wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona przekazała w środę 3 marca 2021 roku prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Z informacji wynika, że inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmarł z powodu zakażenia COVID-19.

Nie żyje prof. Jerzy Limon, członek Polskiej Akademii Nauk, wybitny anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog. Wiadomości o nagłej śmierci zasłużonego Polaka wstrząsnęły gdańską społecznością.

Jerzy Limon nie żyje, miał 70 lat

Informacje o śmierci Jerzego Limona przekazała za pomocą mediów społecznościowych prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Z postu pani prezydent wynika, że zasłużony dla miasta mężczyzna odszedł w wyniku zakażenia COVID-19.

- Brakuje słów i trudno zebrać myśli – odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy - napisała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz.

- Ostatni raz wymieniliśmy życzliwości w sierpniu, gdy „Wymurzaniem wolności” świętowaliśmy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Potem widzieliśmy się jeszcze na pogrzebie prezesa Jerzego Gajewskiego, jednego z budowniczych teatru. Zdecydowanie za dużo tych covidowych śmierci. Gdyby człowiek mógł zawrócić czas. Jeszcze tak wiele tematów nie poruszyliśmy. Śpij spokojnie snem nocy letniej - dodała.

Skandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęSkandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęCzytaj dalej

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 w Malborku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie i rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 20 stycznia 1993 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Prof. Limon związał się jako wykładowca z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie kierował Zakładem Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej UG.To m.in. z jego inicjatywy odbudowano w Gdańsku Teatr Szekspirowski, w którym objął funkcję dyrektora.

Naukowiec był również współtwórcą Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki „Sfinks”. Na swoim koncie ma także kilka książek i około 80 artykułów i recenzji, drukowanych w Polsce oraz poza granicami kraju. Profesor współpracował m.in. z pismem literackim „Migotania, przejaśnienia”.

W 2006 roku prof. Jerzy Limon został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoim koncie miał również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, a także Medal św. Wojciecha.

W 2011 roku prof. Limon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

Jerzy Limon nie żyje

Facebook.com/A.Dulkiewicz

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Facebook/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News