Jan Lityński nie żyje
Pixabay.com ScorpionD
Irmina Jach - 21 Lutego 2021

Nie żyje legendarny polski polityk Jan Lityński. Tragiczna wiadomość nagle obiegła Polskę

Jan Lityński, były działacz „Solidarności”, poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, nie żyje. Tragiczną informację o jego śmierci przekazał opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar. Polityk miał 75 lat.

Jan Lityński odszedł w niedzielę 21 lutego 2021 roku. Wielu polityków zdecydowało się oddać mu hołd w mediach społecznościowych. Na taki gest, prócz Eugeniusza Smolara, zdecydował się między innymi były poseł na Sejm i europoseł w latach 2009-2019, Krzysztof Lisek.

Jan Lityński nie żyje

- Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze- napisał Eugeniusz Smolar.

- Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać - dodał Krzysztof Lisek.

Jan Lityński przyszedł na świat 18 stycznia 1946 roku w Warszawie w rodzinie polsko-żydowskiej. Jako kilkulatek, podczas uroczystości Narodowego Święta Odrodzenia Polski 22 lipca 1952 roku, wręczał kwiaty Bolesławowi Bierutowi. Scena została zarejestrowana przez Polską Kronikę Filmową.

Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitny dziennikarz Janusz MajkaTragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitny dziennikarz Janusz MajkaCzytaj dalej

Polityk był członkiem Hufca Walterowskiego. W latach 1966-1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Studiował na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie znalazł się w gronie organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych, za co został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności.

Po przedterminowym zwolnieniu pracował jako robotnik, a następnie programista komputerowy. Był współzałożycielem Biuletynu Informacyjnego KSS „KOR”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W tym czasie niejednokrotnie trafiał do aresztu.

W 1977 roku redagował „Robotnika”, niezależne pismo na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, współpracował z Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”. W 1980 objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

W latach 1989-2001 był posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi w 2010 roku. W tym samym roku został doradcą nowowybranego prezentu.

Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności. Był autorem wielu publikacji.

Jan Lityński nie żyje

Źródło zdjęcia: Twitter/Eugeniusz Smolar

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News/Twitter/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News