Polacy, którzy przeszli izolację, muszą zrobić jedną rzecz
Freepik freepik
Irmina Jach - 6 Lutego 2021

Po zakończeniu izolacji trzeba koniecznie zrobić jedną rzecz. Chodzi o pulsoksymetry

Przed kilkoma miesiącami rząd wdrożył system Domowej Opieki Medycznej, który daje możliwość zdalnego monitorowania stanu zdrowia Polaków. Narzędziem diagnostycznym dla osób przebywających w izolacji jest pulsoksymetr. Pacjenci powinni pamiętać o dopełnieniu obowiązku związanego z użytkowaniem urządzenia.

Domowa Opieka Medyczna to rozwiązanie dedykowane chorym na COVID-19. Osoby, które ukończyły 55. rok życia są zakwalifikowane do programu automatycznie. Młodsi Polacy mogą zapisać się za pomocą formularza Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub poprosić o pomoc lekarza POZ.

Polacy, którzy przeszli izolację, muszą zrobić jedną rzecz

Pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej są obejmowani zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Dzięki temu izolacja staje się zdecydowanie bezpieczniejsza.

Nadzór jest sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Pulsoksymetry są dostarczane do domów chorych za pośrednictwem Poczty Polskiej. Projekt jest stale rozwijany, by zapewnić użytkownikom jak największy komfort.

Lekarze zarejestrowani w programie DOM w aplikacji PulsoCare Doctor mają wgląd do wyników Polaków, którzy zostali zakwalifikowani do programu automatycznie. By zostać pacjentem konkretnego medyka, wystarczy podać numer PESEL i numer telefonu pacjenta. Lekarz POZ. ma prawo do wprowadzania zmian w ankiecie zdrowotnej chorego.

Żona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoŻona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoCzytaj dalej

Pracownicy służby zdrowia mają dostęp do historii pomiarów pacjenta, listy nawiązanych kontaktów z infolinią, teleporad lub ewentualnych epizodach wymagających wezwania pogotowia ratunkowego. W aplikacji pojawia się również informacja o zakończonym monitoringu.

Osoby, które nie korzystają ze smartfona ani łącza internetowego, mogą zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru dzwoniąc na automatyczną infolinię, która jest dostępna pod numerem telefonu: +48 22 25 65 323. Konieczne będzie podanie danych osobowych i aktualnych odczytów.

Wyniki badań będą regularnie monitorowane przez lekarzy konsultantów z Centrum Kontaktu DOM. Z tego rozwiązania można korzystać w przypadku utraty połączenia z Internetem, a także, gdy pacjent dysponuje wyłącznie telefonem stacjonarnym.

Polacy, którzy skorzystali z rządowego programu, powinni pamiętać o zwróceniu pulsoksymetru. Pacjent jest zobowiązany do zadbania, żeby urządzenie po zakończeniu korzystania było w nienagannym stanie tak, aby mogły skorzystać z niego inne osoby.

Zwrotu można dokonać przez dedykowaną aplikację mobilną PulsoCare, wybierając opcję „zwrot pulsoksymetru” lub dzwoniąc pod numer telefonu: 792 654 100. Na oficjalnej stronie internetowej projektu poproszono, by nie dołączać do urządzenia ulotki i instrukcji obsługi.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: GOV

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News