Informacje przekazane przez rząd
Pixabay.com Christo Anestev
Klaudia Bochenek - 24 Lutego 2021

Konferencja ministra zdrowia. Rząd przedstawił najnowsze obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim, zadecydował o nowych zakazach i obostrzeniach. Właśnie przekazano informacje, które są kluczowe dla całego kraju. Polacy muszą się do nich dostosować, trzecia fala stała się faktem.

Jeszcze dziś rano przekazano do ogólnej informacji ogromny wzrost zakażeń. O ile w poprzednich dniach nie przekraczano bariery 10 tys. nowych przypadków dziennie, tak dziś, 24 lutego, odnotowano 12 146 osób zakażonych oraz 372 zgony. Pogarszająca się sytuacja zmusiła rządzących do zmian w obostrzeniach.

Nieoficjalnie mówiono o wprowadzeniu restrykcji regionalnych

Już od kilku dni media zalewały nas doniesieniami o kolejnych nieoficjalnych ustaleniach, m.in. tych dotyczących maseczek, zamknięciu granic ze Słowacją, czy też tych odnoszących się do wprowadzenia najostrzejszych obostrzeń tylko w niektórych regionach.

Jak donosiło m.in. Radio ZET, najgorsza sytuacja panuje w województwie warmińsko-mazurskim (w samym Olsztynie odsetek pozytywnych testów wynosił 37%), wzrost zachorowań odnotowano także w województwie lubuskim, mazowieckim i na Pomorzu. Reporter radia, Maciej Bąk, ustalił, że jeśli regionalizacja wejdzie w życie, największe restrykcje zostaną zarządzone m.in. w powiatach lęborskim, kościerskim, w mieście Gdańsk oraz w Słupsku. Radio RMF FM jeszcze dziś rano ustaliło, że w nocy rządzący borykali się z decyzją o zamknięciu hoteli.

Dziś wszystko już stało się jasne. Przede wszystkim należy poinformować, że od soboty 27 lutego w całej Polsce wchodzi zakaz zasłaniania twarzy przyłbicami, szalikami czy chustkami. Resort zdrowia zaleca, aby używać do tego celu tradycyjnych maseczek chirurgicznych lub zwykłych bawełnianych. Rząd jednak nie wprowadzi obowiązku noszenia profesjonalnych maseczek - horendalny wzrost ich cen może być nieunikniony. Co się zmieni w kraju? Odpowiedź poniżej.

Krzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczKrzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczCzytaj dalej

Kluczowe informacje o nowych obostrzeniach

Do Polski przez granicę z Czechami i Słowacją będą mogły bez przeszkód wjechać osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Osoby bez testu będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę

Od 27 lutego wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Ograniczenia regionalne od soboty

Na Warmii i Mazurach powracają obostrzenia sprzed 12 lutego. Oznacza to, że w tym regionie nastąpi zamknięcie szkół, hoteli, kin, teatrów, basenów oraz infrastruktury sportowej. Docelowo obostrzenia mają potrwać przynajmniej 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia. Jest jednak szansa, że jeśli wyniki testów w województwie wyraźnie się polepszą, to już za tydzień rząd zniesie nałożone właśnie obostrzenia.

- Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte - mówił na konferencji minister zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info, Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News