informacje nowe obostrzenia
Fot. East News AGENCJA SE
Mateusz Sidorek - 19 Marca 2021

Jest oficjalne rozporządzenie. Wiemy, które sklepy będą zamknięte od soboty, jest wiele wyjątków

W związku z nowymi obostrzeniami, które wchodzą w życie już w sobotę 20 marca, pojawiły się informacje dotyczące sklepów. Nie wszystkie placówki zostaną zamknięte – część z nich będzie mogła funkcjonować mimo rozszerzenia ograniczeń na teren całego kraju. Wśród otwartych punktów oprócz sklepów spożywczych i aptek znajdują się między innymi Empik oraz Rossman.

Informacje, które przekazał w środę 17 marca minister zdrowia, zostały już zatwierdzone prawnie. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które mówi o nowych obostrzeniach, które już od jutra, tj. 20 marca, wejdą w życie. Rząd szybko zareagował na gwałtowny wzrost zarażeń koronawirusem.

Według informacji przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 20 marca zamknięte będą hotele (wyjątkiem są noclegownie robotnicze oraz noclegi świadczone w ramach podróży służbowych). Zgodnie z rozporządzeniem ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych.

Są informacje dotyczące sklepów, które pozostaną otwarte po 20 marca

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Dzienniku Ustaw do 9 kwietnia zawieszona pozostanie działalność kin, teatrów, muzeów oraz galerii sztuki. Polacy nie będą mogli korzystać też z obiektów sportowych.

Po 20 marca nie będzie można korzystać z basenów, saun, łaźni tureckich, salonów odchudzających, klubów fitness oraz siłowni. Stoki narciarskie oraz inne obiekty sportowe pozostaną dostępne jedynie na potrzeby sportu zawodowego.

Ksiądz stwierdził, co działo się z synem Beaty Szydło. Wszystko w czasie pierwszego kazania na Jasnej GórzeKsiądz stwierdził, co działo się z synem Beaty Szydło. Wszystko w czasie pierwszego kazania na Jasnej GórzeCzytaj dalej

Warto pamiętać, że galerie handlowe nie zostaną całkowicie zamknięte. Niektóre punkty nadal będą mogły pozostać otwarte. Dotyczy to przede wszystkim sklepów spożywczych, aptek oraz drogerii. Jednak jest jeszcze kilka wyjątków.

Ważne informacje w sprawie ograniczenia działalności galerii oraz centrów handlowych

Na podstawie informacji zawartych w nowym rozporządzeniu, które opublikowano w Dzienniku Ustaw, ograniczenie działalności dotyczy obiektów o powierzchni handlowych powyżej 2000 metrów kwadratowych.

W galeriach oraz centrach handlowych nadal będą mogły funkcjonować jednak salony prasowe, sklepy zoologiczne, księgarnie oraz punkty z artykułami budowlanymi.

Polacy będą mogli też wybrać się do galerii handlowej, by skorzystać z usług fryzjerskich, optycznych oraz bankowych. Nadal funkcjonować będą też mogły pralnie.

To oznacza, że otwarte pozostaną na przykład placówki sieci Empik oraz takie sklepy jak Rossman, Superpharm czy Hebe. Na tych samych zasadach mogą funkcjonować sklepy meblowe i te z artykułami remontowymi – zarówno wewnątrz, jak i poza centrami handlowymi.

Jak donosi portal Money.pl, najprawdopodobniej po 20 marca nadal będzie można wybrać się do sklepów z elektroniką. Chociaż w rozporządzeniu nie znalazły się jako wyjątki i placówki w galeriach handlowych raczej będą zamknięte, to takie np. punkty sieci Media Expert znajdują się też poza centrami i trakcie lockdownu były otwarte.

Należy też brać pod uwagę reżim sanitarny, który nadal obowiązuje, czyli nakaz nakaz noszenia maseczek, używanie rękawiczek lub dezynfekowanie rąk i zachowanie dystansu. Limit osób to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. W placówkach, których powierzchnia jest większa, limit ten podniesiono do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia, jednak minister zdrowia zaznaczył, że jeśli te kroki nie przyniosą oczekiwanych efektów, Polskę czeka całkowity lockdown.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News