Pilna konferencja ministra zdrowia. Cała Polska objęta lockdownem
Autor Klaudia Bochenek - 17 Marca 2021
Poranne informacje na temat nowych przypadków zakażeń koronawirusem mogły wskazywać jedynie na to, że dziś lub jutro zapadnie decyzja o objęciu całego kraju lockdownem. Wstępnie rządzący mieli oficjalnie ogłosić wytyczne w czwartek lub piątek. Niestety, dynamiczny przyrost zachorowań zmusił ich do podjęcia przyspieszonej decyzji. O 15:00 odbyła się pilna konferencja na ten temat.
Jak poinformowano dziś rano na Twitterze Ministerstwa Zdrowia, w kraju odnotowano 25 052 nowych przypadków zachorowań oraz 453 zgony (z czego 103 bezpośrednio z powodu COVID-19, a 350 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami). Największy przyrost miał miejsce w województwach mazowieckim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Kwestią czasu była jedynie decyzja rządu.
Najnowsze informacje dotyczące obostrzeń i lockdownu
Jeszcze wczoraj media informowały o tym, że jeśli w czwartek dobowy wzrost zakażeń osiągnie pułap 25 tysięcy i więcej, z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać wprowadzony lockdown w całej Polsce. Argumentowano to tym, że aby opanować dynamiczny wzrost nowych przypadków, należy już nie skupiać się na działaniu lokalnym. Taka sytuacja nastąpiła jednak dzień wcześniej.
Aktualnie ostrzejsze restrykcje obowiązywały województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubuskie i mazowieckie. Niestety, wprowadzone zakazy nie spowodowały oczekiwanego obniżenia nowych przypadków zachorowań. Sytuacja staje się coraz gorsza z dnia na dzień.
W związku z galopującym tempem zakażeń, a także obłożenia szpitali i konieczności uruchamiania placówek tymczasowych, została dziś pilnie zorganizowana konferencja ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Poniżej dokładne wytyczne przekazane przez rząd:
- lockdown w całym kraju,
- zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe (z wyłączeniem hoteli pracowniczych i pobytów służbowych),
- zamknięte kina, muzea, opery, filharmonie i teatry,
- zamknięte baseny oraz aquaparki,
- zamknięte stoki narciarskie,
- zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- w klasach 1-3 powrót do nauki zdalnej, póki co na trzy tygodnie),
- zalecana praca zdalna dla pracowników sektora prywatnego,
- przedszkola i żłobki pozostają otwarte,
- obiekty sportowe zamknięte dla publiczności.
Powyższe obostrzenia w skali całego kraju będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia.
Dowiedzieliśmy się również, że na ten moment minister zdrowia nie planuje wprowadzenia specjalnych restrykcji w kościołach w czasie wielkanocnym. Na ten moment do świątyni może wejść 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Adam Niedzielski zapowiedział również zwiększenie bazy tzw. łóżek covidowych do poziomu 40 tysięcy sztuk w skali całego kraju. Dodał również, że jeśli plan powyższych obostrzeń nie przyniesie rezultatu, to zostanie wprowadzony narodowy lockdown.
Jak podawali dziś dziennikarze RMF FM, rządzący zastanawiają się również, czy przed Wielkanocą nie wprowadzić obostrzeń w handlu. Polegałoby to dobrze znanym ograniczeniu ilości klientów w sklepach.
Artykuł aktualizowany na bieżąco.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Tylko dziś Lidl rozda klientom za darmo paczki z maseczkami. Jest jeden ważny warunek
- Rząd rozważa wprowadzenie restrykcyjnego zakazu dokładnie w Wielkanoc
- Nowy banknot w Polsce. Prezes NBP ujawnił, kto na nim będzie
Źródło: Radio ZET, RMF FM
[EMBED-9]
Następny artykuł