Informacje nt. kontroli w Słowacji
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News (zdjęcie ilustracyjne)
Artur Łokietek - 13 Lutego 2021

Słowacja wzmaga kontrole na granicach. Polacy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu

Słowacja przywraca obowiązek kwarantanny po wjeździe do kraju. Najnowsze informacje mówią o tym, że pojawią się też specjalne kontrole na granicach, szczególnie istotne dla przyjezdnych z zagranicy. Sytuacja w kraju wydaje się być coraz bardziej napięta.

Kolejny kraj przywraca obowiązek kwarantanny. Już od jakiegoś czasu mówi się o ewentualnej, kolejnej fali zachorowań w Polsce, jednak niektóre kraje europejskie już teraz mogą borykać się z tym problemem. Najnowsze informacje dla naszych krajanów, którzy mieli w planach podróż na południe, są kluczowe.

Jak podkreśla minister zdrowia Słowacji Marek Krajčí na specjalnej konferencji prasowej, w kraju powrócą rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo związane z wciąż szalejącą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

- Słowacja wprowadza nowy reżim graniczny od najbliższej środy 17 lutego. Powodem jest potrzeba ochrony ludności przed importem nowych niebezpiecznych wariantów koronawirusa– zauważa cytowany przez portal Interia minister zdrowia tego kraju.

Minister zdrowia obawia się, że napływ i migracje turystów, jak i obywateli państwa, mogłoby przełożyć się na transmisję nowych odmian koronawirusa. Te, jak wiadomo, znacznie mogą się różnić zagrożeniem, jakie stwarzają.

Nie żyje Judyta Turan, aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. Miała 37 latNie żyje Judyta Turan, aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. Miała 37 latCzytaj dalej

Słowacja przywraca kontrole na granicach i obowiązek kwarantanny

Minister zdrowia tego kraju prosi, aby obywatele nie planowali w najbliższym czasie wyjazdów poza teren ojczyzny. Wyjątkiem są, rzecz jasna, sytuacje, które tego wymagają. Cele rekreacyjne powinny jednak na razie zostać zaniechane.

Wedle nowych zasad, które zaczną obowiązywać od 17 lutego, obywatele tego kraju powracający zza granicy będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Jeżeli taka osoba uzyska negatywny wynik testu PCR, będzie mogła ją zakończyć najwcześniej 8 dnia.

- Każdy podróżny musi wypełnić formularz e-granicy przed wjazdem na Słowację – stwierdził minister zdrowia. Są jednak od tego wyjątki, czyli osoby dojeżdżające do pracy. Jeżeli zaś osoba przyjeżdża z krajów sąsiadujących, tj. Węgier, Austrii, Czech i Polski, nie będzie musiała posiadać formularza.

Takie osoby będą jednak musiały mieć przy sobie wykonany test PCR lub antygenowy z negatywnym wynikiem, który nie może być starszy niż 7 dni. Osoby, które wjeżdżają do Słowacji z bardziej oddalonych krajów, będą jednak musiały mieć test antygenowy, którego ważność wynosi maksymalnie 48 godzin lub PCR o ważności do 72 godzin. Później muszą udać się na kwarantannę, którą zakończą, gdy uzyskają negatywny wynik testu PCR. Takie osoby mogą go wykonać nawet tego samego dnia na własny koszt.

Jak już wcześniej wyjaśniał Martin Klus, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej, sytuacja epidemiologiczna w Słowacji jest coraz bardziej poważna. Kraj powoli staje się państwem wysokiego ryzyka.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News