Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie?

Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie? Źródło: pxhere.com/Waseem Farooq

Ile zarabia bankier i co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym zawodem? Czy to tylko gruba ryba, która zarządza milionami na koncie swoich klientów, czy może również zwykłym pracownikiem banku? Nie od dziś wiadomo, że w branży bankowej można sporo zarobić. Jakiego rzędu są to kwoty?

Ile zarabia bankier w Polsce

Ile zarabia bankier? I jak można nim zostać? Aby nim zostać, należy ukończyć studia najlepiej na kierunku finanse i bankowość. Po pięcioletnich studiach ekonomicznych zyskuje się tytuł magistra, który daje nam jakąkolwiek szansę na rozpoczęcie  kariery w bankowości. Potem już tylko należy zatrudnić się w oddziale banku i piąć po szczeblach kariery, aż do momentu, kiedy staniesz się jego dyrektorem, czyli sięgniesz po najwyższe stanowisko w hierarchii.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego co roku monitoruje płace najlepiej zarabiających bankierów. W Europie większość z nich zarabia więcej niż milion euro rocznie. W całej Unii jest około 5 tysięcy bankierów, którzy zarobili milion lub więcej w rok.

Średnie wynagrodzenia miesięczne na stanowiskach dyrektorskich w bankowości wynoszą od 10 tys. zł do 40 tys. zł brutto - to znowu dość duża rozpiętość. Na największe zarobki mogą liczyć Dyrektorzy Sprzedaży Bankowości Przedsiębiorstw i Dyrektorzy Sprzedaży Bankowości Detalicznej a na najmniejsze - Dyrektorzy Placówek Detalicznych.

W Polsce sześciu bankierów w 2016 roku zarobiło ponad milion euro. Ich łączne dochody wyniosły w sumie nieco ponad 7,5 miliona euro (ponad 32 miliony złotych). Było to i tak znacznie mniej niż w 2015 roku, kiedy ich łączny dochód wyniósł 9,7 milionów euro. Stało się tak dlatego, że jeden z prezesów dostał wtedy dwumilionową premię.

Ile zarabia bankier klienta indywidualnego w Alior Banku - doradca? Ile zarabia bankier inwestycyjny?

Osoby, które obsługują nas w oddziale banku, mylnie nazywani są bankierami. Są oni doradcami klientów lub bankowcami, to nie to samo co bankierzy, którzy nadzorują pracę całego banku lub jego konkretnego działu. Jego przeciętne zarobki to około 5 tysięcy zł brutto. Połowa zatrudnionych w tej branży zarabia od 3 550 do 9 200 złotych w największych bankach, takich jak na przykład Alior Bank, czy PKO BP. A pensja co dziesiątego pracownika nie przekraczała 2 620 PLN.

Na szczególną uwagę zasługuje bankowość inwestycyjna, w której mediana płac wynosi o 44% więcej niż w bankowości detalicznej. Co drugi zatrudniony w bankowości inwestycyjnej zarabiał między 4 700 a 12 000 PLN. W bankowości korporacyjnej mediana płac była niższa o 9%, czyli 600 PLN od zarobków bankowców zajmujących się pośrednictwem inwestycyjnym.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
  2. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  3. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?
  4. Ile zarabia wizażystka na planie filmowym? Dla niektórych to praca marzeń
  5. Ile zarabia lakiernik? Ten zawód wymaga wyjątkowych kompetencji
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News