Ile zarabia lakiernik proszkowy
Pixabay.com/viganhajdari
Wiadomości Pikio - 13 Marca 2019

Ile zarabia lakiernik? Ten zawód wymaga wyjątkowych kompetencji

Ile zarabia lakiernik? Nie od dziś wiadomo, że w mechanicy potrafią zarobić krocie w szczególności na naiwnych klientach, którym oferują naprawy jednej małej części za jedyne kilkaset złotych. Jak to wygląda w przypadku lakierników samochodowych? Czy ten zawód jest równie dobrze opłacany w Polsce?

Ile zarabia lakiernik i czym tak dokładnie się zajmuje? Najprościej i najogólniej mówiąc przedstawiciele tego zawodu, zajmują się malowaniem pojazdów. Jest to praca typowo rzemieślnicza, w której liczy się doświadczenie, umiejętności i dokładność.

Aby zacząć pracę w tym zawodzie, dobrze mieć ukończoną szkołę zawodową lub technikum o profilu samochodowym. Jednak również osoby bez żadnego wykształcenia w tym kierunku mogą ubiegać się o posadę pomocnika w warsztacie, gdzie z czasem wszystkiego się nauczą. Kwalifikacje do wykonywania zawodu zdobyć można również na kursach zawodowych organizowanych przez ośrodki szkoleniowe lub zakłady doskonalenia zawodowego. Największe znaczenie w zawodzie lakiernika ma praktyka, dokładność, sumienność i solidność, to one zapewnią mu sukces. Czy zatem lakiernik samochodowy jest trudnym zawodem?

- Trudnym zawodem to chyba nie najlepsze określenie - lepiej powiedzieć, że wymagającym. Pamiętajmy, że mówimy o procesie lakierniczym, który wymaga szerokiej wiedzy potrzebnej do wykonania prawidłowej naprawy. Dobór właściwych narzędzi, charakterystyka produktów lakierniczych, procesy zachodzące w czasie aplikacji i utwardzania – jest tu trochę mechaniki, dużo chemii i odrobina fizyki i jednocześnie potrzebne są umiejętności manualne, od których w dużym stopniu zależy efekt naszej pracy - mówił pracownik firmy zajmującej się szkoleniami w tym zakresie.

Zarobki lakiernika w Polsce

Lakierników możemy podzielić na tych, którzy pracują w warsztatach oraz tych zatrudnionych w fabrykach samochodów, którzy coraz częściej zastępowani są przez maszyny. Średnia płaca lakiernika w Polsce wynosi 2800 zł netto, najniższe wynosi około 1500 zł, najwyższe natomiast ponad 8 tysięcy, oczywiście, jak w każdym zawodzie, wynagrodzenie zależy od wielu czynników.

- Rzeczywiście dużo zależy od doświadczenia i umiejętności. Stawki mogą też znacznie się różnić w zależności od rejonu, w którym pracuje. Średnio lakiernik zarabia od 3000-4500 zł. Trudno oczekiwać, żeby początkujący lakiernik od razu zarabiał najwyższe stawki. W wielu serwisach lakierniczych funkcjonuje zapłata „od elementu”, zatem im większe doświadczenie i umiejętności, tym większy przerób i większe zarobki - dodaje pracownik firmy szkoleniowej.

Jak przedstawiają się zarobki lakiernika samochodowego? Ile zarabia lakiernik proszkowy w Europie?

Większość zatrudnionych w warsztacie pracowników wykonuje wyłącznie czynności wstępne, takie jak malowanie podkładowe, czy wygładzanie powierzchni do malowania. Lakierowanie właściwe jest powierzane fachowcom o najwyższych kwalifikacjach i doświadczeniu. Miejscem ich pracy mogą być specjalistyczne kabiny lakiernicze zaopatrzone w pistolety pneumatyczne. Lakiernik proszkowy to osoba odpowiedzialna za pokrycie elementów farbami proszkowymi.

We Francji i Niemczech blacharz-lakiernik może liczyć na zarobki rzędu 2 tysięcy euro miesięcznie. W Wielkiej Brytanii lakiernik samochodowy zarabia ok. 10 funtów brutto za godzinę (czyli ok. 50 zł). W Norwegii w autoryzowanym serwisie samochodowym lub stacji szybkiej obsługi lakiernikowi płaci się 190 koron norweskich za godzinę pracy, to około 80 zł, co daje ponad 13 000 zł miesięcznie brutto.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia ginekolog w Polsce? Nie dziwne, że lekarze wyjeżdżają za granicę
  2. Ile zarabia copywriter w Polsce? Wciąż brakuje rąk do pracy
  3. Ile zarabia tłumacz przysięgły w Polsce? Warto znać więcej języków obcych
  4. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News