Nie żyje Helena Pietraszkiewicz
Pixabay.com Henryk Niestrój
Bartłomiej Cieślak - 2 Marca 2021

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz

Helena Pietraszkiewicz, wieloletnia radna Lublina, przewodnicząca rady miasta, a także wojewoda łódzki, zmarła w wieku 67 lat. Od 2003 roku była członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Śmierć polskiej polityk zaskoczyła mieszkańców. Na znak żałoby flaga miejska na ratuszu w Lublinie została opuszczona do połowy masztu.

Helena Pietraszkiewicz zmarła w poniedziałek 1 marca. Jako pierwszy o śmierci polityk poinformował jej kolega z PiS, Tomasz Pitucha, który razem z nią zasiadał w radzie miejskiej Lublina. Przejmujący wpis zasmucił wielu Polaków, którzy znali i doceniali pracę zmarłej.

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz

- Przez całą VI kadencję miałem zaszczyt być wspólnie z nią członkiem klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość i korzystać z jej wielkiego doświadczenia. Heleno, dziękuję. Spoczywaj w pokoju - napisał na swoim profilu radny Tomasz Pitucha.

O tym, jak wielki smutek zapanował w Lublinie, niech świadczy fakt, że na znak żałoby flaga na miejskim ratuszu w południe została opuszczona do połowy masztu. Co więcej, chwilę później po zwyczajowym hejnale, miejski trębacz zagrał melodię "Cisza".

Helena Pietraszkiewicz urodziła się 20 lipca 1953 roku w Lublinie. To właśnie z rodzinnym miastem związana była znaczna część jej życia i kariery zawodowej. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończyła psychologię i chociaż początkowo w pracy wykorzystywała swoje wykształcenie, to później pochłonęła ją polityka, dzięki której starała się jeszcze bardziej pomagać mieszkańcom swojego miasta.

Maciej Pawłowski przez wiele miesięcy walczył z rakiem, odszedł w 2004 roku. Mówili, że umiera na oczach całej PolskiMaciej Pawłowski przez wiele miesięcy walczył z rakiem, odszedł w 2004 roku. Mówili, że umiera na oczach całej PolskiCzytaj dalej

Helena Pietraszkiewicz należała do PiS

Przez lata związana była z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Lublinie. Do jej obowiązków należała odpowiedzialność za domy pomocy społecznej i opiekę nad bezdomnymi. Prowadziła także świetlicę terapeutyczną dla dzieci. Pracowała również w w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.

Radną została w 1994 roku i zajmowała się tym przez 12 kolejnych lat. Co więcej, między 1998 a 2002 rokiem była przewodniczącą rady miasta. Po dwóch latach przerwy wróciła na stanowisko radnej w 2014 roku i urząd ten piastowała przez kolejne 4 lata. Ponadto w latach 2006-2007 sprawowała funkcję wojewody łódzkiego.

Od 2003 roku była członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2004 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a rok później została uhonorowana nagrodą Angelusa Lubelskiego za służbę publiczną, a także medalem abp. Józefa Życińskiego Lumen Mundi (Światłość Świata).

W ostatnich wyborach samorządowych Helena Pietraszkiewicz nie ubiegała się o reelekcję. Wiadomość o jej śmierci z pewnością zasmuciła wielu Polaków, którzy znali, lubili i szanowali tę wspaniałą dla lubelszczyzny postać.

Póki co nie podano informacji o przyczynie śmierci pani Heleny. Nie jest znana również data jej pogrzebu. Rodzinie, znajomym i współpracownikom składamy wyrazy ubolewania.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: lublin.gosc.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News