Papież Franciszek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 17 Lutego 2021

Papież Franciszek zmienia kodeks karny. Skrucha i dobre zachowanie mogą zmniejszyć karę

Papież Franciszek, uzasadniając konieczność zmiany watykańskiego kodeksu karnego, powołał się na „nowe wrażliwości naszych czasów” i wprowadził możliwość złagodzenia kary i resocjalizacji.

Nowe przepisy przewidują złagodzenie kar, możliwość ustalenia i uzgodnienia programu prac użyteczności publicznej i wolontariatu oraz zgoda na proces bez udziału oskarżonego, gdy ten odmawia udziału w rozprawie bez uzasadnionej przyczyny. W takich przypadkach będzie go reprezentował obrońca.

Papież Franciszek postanowił ponadto, że w przypadku dobrego sprawowania osoby skazanej oraz jej skruchy, możliwa jest redukcja wyroku w wymiarze od 45 do 120 dni za każdy rok odbytej kary.

Warunkiem koniecznym jest jednak przygotowanie przez skazanego, w porozumieniu z sędzią, programu poprawy i resocjalizacji, w którym będą wskazane konkretne zobowiązania, jakie skazany podejmie, mając na uwadze usunięcie lub złagodzenia skutków popełnionego przez siebie przestępstwa.

Program resocjalizacji musi także uwzględnić możliwość odszkodowania za wyrządzone szkody i zło, poprawy i zadośćuczynienia - informuje portal stacja7.pl.

Wiesław Gołas miał udar. Żona powiedziała, jak się teraz czuje legendarny aktorWiesław Gołas miał udar. Żona powiedziała, jak się teraz czuje legendarny aktorCzytaj dalej

Skazany może także zaproponować, że będzie wykonywał prace użyteczne publicznie lub będzie działał w wolontariacie.

Papież Franciszek wygłosił homilię na Wielki Post

17 lutego 2021 roku w Kościele Katolickim rozpoczął się 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

W homilii inaugurującej wydarzenie papież Franciszek powiedział: "Początkiem powrotu do Boga jest uznanie, że Go potrzebujemy, że potrzebujemy miłosierdzia. To jest właściwa droga, droga pokory".

"Ileż to razy, zabiegani czy obojętni, mówiliśmy Mu: Panie, przyjdę do Ciebie później... Dziś nie mogę, ale jutro zacznę się modlić i uczynię coś dla innych" - dodawał Ojciec Święty.

Papież wskazał również na ważną rolę Ducha Świętego w życiu chrześcijan oraz przestrzegł wiernych, że nie mogą żyć, goniąc za prochem, czyli za rzeczami, które są dziś, a jutro znikną.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Źródła: PAP, Stacja7, Vatican News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News