Szykują się zmiany w sposobie wyliczania emerytury dla mundurowych

Autor Artur Łokietek - 13 Lutego 2021

Szykują się kluczowe zmiany w emeryturze dla mundurowych. Ci, którzy weszli do służby po 1 stycznia 1999 roku będą mogli doliczyć staż cywilny do lat swojej służby. Zmiany mogą wejść w życie nawet w bieżącym kwartale tego roku.

Rząd postanowił zrekompensować niektórym funkcjonariuszom wcześniejsze, niekorzystne dla nich zmiany obliczania emerytury. Zgodnie z zapewniani, prace związane ze zmianami w prawie zostaną zakończone nawet w bieżącym kwartale tego roku.

Nowe zmiany dotyczyć mają mundurowych, którzy przystąpili do służby po 1 stycznia 1999 roku, ale przed 1 października 2003 roku. Od teraz będą oni mogli wliczyć do całkowitego czasu swojej wysługi emerytalnej także i staż cywilny.

- Zmiany to efekt porozumienia strony społecznej z rządową z 8 listopada 2018 r. Wreszcie się ich doczekamy – wyjaśnia cytowany przez „Rp.pl” Marcin Kolasa, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- „Będzie brany pod uwagę okres poprzedzający służbę lub przypadający po zwolnieniu ze służby, ale tylko wtedy, gdy mundurowy wykaże co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych (np. w BOR i wojsku)” – czytamy w „Rp.pl”.

Nie żyje Judyta Turan, aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. Miała 37 latCzytaj dalej

Ważne zmiany w emeryturach dla mundurowych

Skąd w ogóle takie alternacje proponowane przez rząd? Okazuje się, że są one swego rodzaju rekompensatą za wcześniejsze zmiany, który okazały się zdecydowanie na niekorzyść wszystkich, którzy do służby weszli po 1 stycznia 1999 roku. To właśnie w trakcie ich służby zmieniono zasady przechodzenia na emeryturę, o czym wcześniej grupa ta nie mogła wiedzieć.

Pojawiają się tu jednak kluczowe wymagania. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rząd, każdy funkcjonariusz będzie mógł doliczyć okres przed i po służbie do ogólnej wysługi emerytalnej tylko wtedy, gdy jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 procent podstawy jej wymiaru.

Co ciekawe, wspomniana podstawa wymiaru będzie wyższa za każdy rok pracy cywilnej o 1,3 proc. Jednocześnie zdecydowanie się na wykorzystanie nowych zmian, funkcjonariusz nie będzie mógł korzystać ze świadczeń powszechnych, np. ZUS.

Problem w tym, że nie wszyscy oceniają nowe zmiany jako całkowicie przemyślane. Związkowcy zauważają, że może pojawić się problem przy wykazywaniu co najmniej 25 lat służby.

- Możliwe są sytuacje, w których funkcjonariusze nie spełnią tego kryterium z przyczyn od nich niezależnych, np. będą niezdolni do służby z powodu choroby – wyjaśnia Kolasa.

Negatywnie oceniany jest także sam wskaźnik zwiększania się podstawy wymiaru, gdyż zasady naliczania emerytur dla mundurowych, którzy pozostali w służbie przed 1 stycznia 1999 roku są korzystniejsze. Tam wykorzystywany jest mnożnik 2,6 proc, z limitem maksymalnie trzech lat. Środki zgromadzone przez wojskowych w OFE mają stać się jednak dochodami państwa.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: money.pl, rp.pl

[EMBED-9]

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News