Najniższa i najwyższa emerytura
Pixabay.com Anna Sulencka
Bartłomiej Cieślak - 6 Marca 2021

Wiemy ile wynosi najniższa i najwyższa emerytura w Polsce. Trudno uwierzyć w podane kwoty

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, kilka dni temu oficjalnie poinformowała o wysokości najniższej i najwyższej emerytury pobieranej w Polsce. Trudno uwierzyć w obie te kwoty. Przy okazji dało jej to do myślenia w kwestii reform minimalnych emerytur, bowiem ZUS znacznie więcej płaci za obsługę konta danego emeryta, niż wypłaca mu świadczenia.

Sytuacja polskich emerytów jest jednym z głównych tematów, o którym ciągle się mówi. Z jednej strony rząd zapowiada trzynaste i czternaste emerytury, a co roku seniorzy mogą liczyć na waloryzację, która podnosi ich dotychczasowe wypłaty, jednak z drugiej strony wciąż jest to tylko kropla w morzu ich potrzeb.

Kilka dni temu prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, oficjalnie przedstawiła dane, z których Polacy poznali wysokość najniższej i najwyższej wypłaconej w Polsce emerytury. Kwoty te robią ogromne wrażenie, a rekordowo niska wysokość świadczenia jest dowodem na to, że potrzebna jest reforma, co potwierdza sama pani prezes.

- Ja co miesiąc podpisuję zestawienie emerytur w Polsce, które później wysyłamy do różnych organów państwowych. Za styczeń 2021 r. najniższa emerytura wyniosła 3 grosze. To był więc efekt jednej, incydentalnie zapłaconej składki. A koszt obsługi takiego konta wynosi 150 zł, a 7,5 zł kosztuje nas przelew. W przyszłym roku koszt przelewu wyniesie 10 zł - powiedziała Uścińska.

Jej zdaniem jest to źle działający system, który wymaga natychmiastowych zmian. Bo chociaż w tym przykładzie mowa jest o rekordowo niskiej emeryturze, to tego typu wypłat o wiele niższych od minimalnych emerytur jest o wiele więcej.

Tak więźniowie powitali oskarżonego o śmierć 3-latki. Nagranie spod zakładu karnego obiegło siećTak więźniowie powitali oskarżonego o śmierć 3-latki. Nagranie spod zakładu karnego obiegło siećCzytaj dalej

- To jest rozwiązanie błędne, aby jedna składka otwierała prawo do emerytury, jeśli osiągnie się odpowiedni wiek. Powinno się ustanowić pewien staż pracy, tak jak to jest w krajach UE. Może to być 5, 10, czy 15 lat, bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego - przyznała prezes ZUS.

Na drugim końcu skali znajduje się z kolei wypłata sięgająca prawie 34 tys. złotych. Rekordzista zgarnia więc co miesiąc fortunę, bowiem o takich pieniądzach może pomarzyć wielu nawet ciężko pracujących Polaków.

Warto zauważyć, że obecnie minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. Jest to kwota o 50,88 zł większa niż dotychczas, co jest wynikiem kolejnej waloryzacji. Minimalna emerytura należy się osobom, które na swoim koncie nie zgromadziły zbyt wielu składek emerytalnych, ale mają wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy. W przypadku kobiet mowa o co najmniej 20 latach, a u mężczyzn jest to co najmniej 25 lat.

Podobnie wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2021 roku wynosi 938,16 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Business Insider Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News