Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto

Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto Źródło: pixabay.com/blickpixel

Dzień Bociana Białego - kiedy obchodzimy święto ptaka, który zwiastuje nadchodzącą wiosnę? Jest on jednym z polskich symboli wsi, przez lata narodziło się wokół niego wiele legend i powiedzeń. Jednym z nich jest to, że bocian przynosi dzieci, więc jeśli często lata nad czyimś domem i zakłada tam gniazdo, rodzina właściciela posesji może wkrótce się powiększyć. Bocian to niezwykle mądre stworzenie, i nie, nie je on wyłącznie żab.

Dzień Bociana Białego został ustanowiony w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. To nietypowe święto jest okazją do zwrócenia uwagi, jak szczególne miejsce biało-czarny ptak z czerwonym dziobem i nogami zajmuje w polskiej kulturze, ale również przyjrzeć się zagrożeniom czyhającym na niego, mimo iż podlega on ścisłej ochronie gatunkowej.

Bocian biały figuruje w tak zwanej dyrektywie ptasiej (załączniku I Dyrektywy 2009/147/WE) w sprawie ochrony dzikiego ptactwa w krajach Unii Europejskiej w ramach sieci Natura 2000.

Kiedy jest Dzień Bociana Białego w 2019? To nie światowy, a polski dzień

Polska to prawdziwe królestwo bocianów, ich święto będziemy obchodzić 31 maja. Przez wielu jest uznawany za jeden z symboli naszego kraju, który oznacza szczęście i płodność. W Polsce żyje największa populacja bocianów białych na świecie, szacuje się, że co roku przylatuje do nas około 50 tysięcy par tych ptaków.

Wikipedia podaje, że "nazwa rodzajowa, jak i epitet gatunkowy ciconia są łacińskim tłumaczeniem słowa bocian, oryginalnie odnotowanym w pracach Horacego i Owidiusza. Łacińska nazwa przetrwała w większości języków romańskich (Cicogna, Cigüena, Cegonha i tym podobne)". To bardzo charakterystyczny ptak o ciekawym umaszczeniu jest praktycznie cały biały z wyjątkiem końców skrzydeł, które są czarne, nogi i dziób bociana są czerwone. 

Ptak ten jest typowym mięsożercą, najchętniej zjada ryby, myszy, płazy, gady, a nawet małe ptaki. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu jego smakołykiem są myszy, a nie żaby.

Bociany zimują w południowej Afryce, wiosną przebywają trasę kilku tysięcy kilometrów w ciągu czterech miesięcy i docierają do Polski, w lecie ich gniazda napotykamy praktycznie w każdej wsi. Zamieszkują przede wszystkim środkową i wschodnią Europę, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, a także północną Afrykę, Azję Mniejszą i Środkową.

Dzień Bociana Białego został stworzony po to, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzebę ochrony tego gatunku oraz zagrożenia, jakie na nie czekają. Aby odtworzyć i zachować jego liczebność, należy skupić się na modernizacji terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla bocianów: żyzne łąki, tereny zalewowe rzek oraz stawy. Zanikanie ich legowisk jest spowodowane głównie przez rozwój rolnictwa, a przy tym osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk i brak ich użytkowania.

Od 1994 roku istnieje Ogólnopolska Baza Gniazda Bociana Białego, która rejestruje rozmieszczenie gniazd.

  1. Jak urządzić nasz ogródek warzywny, żeby wszystko rosło tak, jak chcemy?
  2. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  3. Ile zarabia się w food trucku? Fast food na kółkach pozwala się dorobić
  4. Jak zrobić hamburgera w domu? Przepisy i pomysły
  5. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News