Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - kiedy?
pixabay.com/Graehawk
Wiadomości Pikio - 9 Maja 2019

Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - kiedy będziemy obchodzić święto zaginionych, których los nadal jest nieznany? Co roku dochodzi do wielu tysięcy zaginięć dzieci i nastolatków. Czy można temu jakoś zapobiec? Dlaczego tak trudno doprowadzić do odnalezienia takiej osoby? Dzień ten jest pretekstem do refleksji i zwrócenia uwagi na rosnący problem światowy.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego to dzień, w którym w szczególności powinniśmy przypomnieć sobie historię zaginionych dzieci, które niejednokrotnie ginęły spod swoich domów, zostawiając w środku bliskich, pochłoniętych w ciężkiej rozpaczy, którzy do dziś czekają na ich powrót.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego: kiedy?

25 maja jako Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego upamiętniona jest historia chłopca, który kilkadziesiąt lat temu wyszedł z domu i już nigdy do niego nie wrócił. Mowa tu o Etanie Kalil Patzie, sześciolatku, który zaginął 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy Soho w Nowym Jorku. Chłopiec po raz pierwszy sam szedł na przystanek, tam miał wsiąść do szkolnego autobusu, nigdy jednak na miejsce nie dotarł, a porywacz nie zostawił żadnego śladu.

Etan był jedną z najbardziej intensywnie poszukiwanych osób w Stanach Zjednoczonych, to właśnie jego zdjęcie po raz pierwszy zostało umieszczone na kartonie z mlekiem, co stało się powszechną praktyką w informowaniu społeczeństwa amerykańskiego o zaginionych dzieciach. Chłopiec został oficjalnie uznany za zmarłego w 2001 roku, czyli po ponad dwudziestu latach poszukiwań.

Data 25 maja stała się symbolem pamięci o zaginionych dzieciach, które prawdopodobnie nigdy już nie powrócą do swoich domów i rodzin. Wikipedia podaje, że Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 roku przez ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana.

25 maja - Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych. Jakie są statystyki?

W Polsce dzień ten jest obchodzony od 2004 roku, a jego patronem jest Fundacja Itaka, która została założona z inicjatywy między innymi Wojciecha Tochmana i Lidii Ostałowskiej, jednych z czołowych polskich reportażystów. Symbolem Dnia Dzieci Zaginionych jest kwiat niebieskiej niezapominajki. Fundacja współdziała przy poszukiwaniu zaginionych, nie tylko najmłodszych, a także pomaga ich rodzinom.

Według statystyk w roku 2018 roku zgłoszonych zaginięć było ponad 400, nie udało się odnaleźć aż 91 osób i ich sprawy nadal są w toku. Dzieci poniżej 8. roku życia zaginęło w naszym kraju aż lub patrząc na skalę światową tylko, sześcioro. Nastolatków zaginęło już 37.

- Nigdy nie przestawaj szukać zaginionych dzieci, bo te maluchy czasami wracają - mówiły Lisa i Charlene, dziesięcioletnie dziewczynki, które zostały porwane przez pedofila Alana Hopkinsona, i którym udało się uciec i wrócić do w miarę normalnego życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać
  2. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  3. Nowa promocja McDonald's. Ile kosztuje Maestro burger?
  4. Dzień Matki w Polsce, Anglii i USA - jak się obchodzi na świecie?
  5. Kiedy jest Dzień Praw Zwierząt? Brońmy naszych braci mniejszych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News