Ołtarz Mariacki - opis
Wikipedia/Ludwig Schneider
Paulina Musianek - 9 Maja 2019

Co znajduje się na legendarnym ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie? Pełny opis zabytku

Ołtarz Mariacki - opis najwybitniejszego dzieła sztuki sakralnej znajdującego się w Krakowie może pomóc w wyobrażeniu sobie jego znakomitości. Przedstawione postacie na nim, to m.in. aniołowie, apostołowie, Maria i Jezus. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza - opis zachwycający każdego miłośnika sztuki nawiązującej do religii chrześcijańskiej!

Ołtarz Mariacki - opis najbardziej wyjątkowego i osobliwego dzieła artyzmu religijnego

Ołtarz Mariacki - opis tego arcydzieła sztuki sakralnej, nawet najbardziej szczegółowy, nie odda jego wyjątkowości ani niezwykłego kunsztu Wita Stwosza. Retabulum, czyli nastawa ołtarzowa, mierzy aż 11 metrów wysokości i 13 metrów szerokości. Czyni go to najbardziej okazałą dekoracją ołtarzową w Europie. Figury, które są jego najbardziej zachwycająca częścią, mają 2,8 metra wysokości. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza znajduje się w ponad 600-letnim kościele Mariackim w Krakowie i bez wątpienia jest jego największa ozdobą, przyciągającą każdego dnia turystów chcących podziwiać ołtarz oraz wiernych, którzy patrząc na niego oddają się modlitwie.

Ołtarz mariacki - przedstawione postacie

Centralne miejsce ołtarza mariackiego zajmuje scena Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Postać Maryi wyróżnia się błogim wyrazem twarzy, co ma być znakiem tego, że jej odejście było łagodne i naznaczone Bożą troską. Matka Boża opada na ręce apostoła Jakuba Starszego, zaś nad nimi góruje załamujący ręce inny apostoł. Po bokach przedstawiono czytającego księgę świętego Piotra oraz Jana Ewangelistę.

Tłem tej sceny jest reszta apostołów spoglądająca w niebo w oczekiwaniu na zjawienie się Boga. Drugą najważniejszą sceną jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny umiejscowione powyżej sceny Zaśnięcia. Maryja w towarzystwie swojego Syna wchodzi do niebiańskich bram, gdzie zostaje koronowana przez Boga Wszechmocnego. Po lewej stronie przygląda się temu św. Stanisław, a po prawej św. Wojciech.

Sceny radosne z udziałem Maryi to najbardziej kunsztowna część dzieła, którym jest Ołtarz Mariacki. Przedstawione postaci na Ołtarzu obrazują również takie sceny jak np.:

 • Zstąpienie Ducha Świętego
 • Spotkanie Joachima i Anny
 • Narodziny Maryi
 • Dwunastoletni Jezus nauczający w świątyni
 • Ukrzyżowanie Chrystusa
 • Zejście z krzyża
 • Objawienie się zmartwychwstałego Chrystusa Marii Magdalenie

Ołtarz Mariacki - styl gotycki. Czym się wyróżnia?

Ołtarz Mariacki Wita Stwosza to jeden z cudowniejszych przykładów stylu gotyckiego. Charakteryzuje się wszystkimi niezbędnymi cechami gotyku: ma charakter religijny o skomplikowanym układzie ikonograficznym, przedstawia sceny zarówno z Nowego jak Starego Testamentu oraz, co najważniejsze, łączy w sobie ekspresję, realizm i idealizm. Ołtarz Mariacki i styl gotycki, który prezentuje, idealnie wpisywały się w XV-wieczne umiłowanie przepychu.

Ołtarz Mariacki Wita Stwosza - opis jego powstawania

W Polsce trudno jest znaleźć tak dobrze zachowany majstersztyk o podobnej historii jak właśnie Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Opis umieszczony na stronie internetowej Kościoła Mariackiego określa go jako dzieło późnego średniowiecza. Wykonany został przez pochodzącego z Norymbergii słynnego rzeźbiarza - Wita Stwosza. Ołtarz Mariacki, zamówiony przez Radę Miejską Krakowa, powstawał w latach 1477 - 1489, czyli aż 12 lat, w pracowni artysty przy ulicy Grodzkiej.

Ołtarz Wita Stwosza wykonany został z trzech rodzajów drewna - litego drewna lipowego, twardego dębu oraz miękkiego modrzewia.

ZOBACZ WIĘCEJ NA PIKIO.PL:

 1. Międzynarodowy Dzień Muzeów 2019: data
 2. Muzeum Narodowe - Warszawa. Ceny, wystawy, historia
 3. Noc Muzeów 2019 - Warszawa, Wrocław, Kraków
 4. Jan Paweł II - śmierć. Kontrowersje związane z odejściem papieża
 5. Kiedy powstał ołtarz Wita Stwosza? Rocznica rozpoczęcia prac

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News