Ogródek warzywny projekt i plan działania
pexels.com/ André Hioki
Wiadomości Pikio - 3 Kwietnia 2019

Jak urządzić nasz ogródek warzywny, żeby wszystko rosło tak, jak chcemy?

Ogródek warzywny - projekt. Jak zaaranżować grządki, żeby warzywa lepiej rosły i dawały więcej plonów? Warto przygotować plan trochę wcześniej przed sezonem prac w ogrodzie, żeby prawidłowo zorganizować wymarzony obszar. Przestrzeń każdej poszczególnej rośliny musi być zachowana, aby rośliny dawały większe i owocniejsze plony.

Ogródek warzywny - projekt grządek to bardzo ważna kwestia podczas planowania naszego ogrodu. Jak zaplanować warzywniak, żeby wielkość i jakość plonów była zadowalająca?

Jak zaplanować i urządzić ogród warzywny? Oraz jak oddzielić go od trawnika?

Coraz popularniejsze staje się posiadanie własnego, przydomowego ogródka. Przecież chcemy jeść ekologiczne warzywa z pewnego źródła, a jaka radość nas napełni, kiedy będziemy mogli pochwalić się znajomym i rodzinie, że wyhodowaliśmy własnego pomidora, czy marchewkę. Zwykła sałata z ogórkiem podana do niedzielnego obiadu będzie dużo bardziej smakowała.

Sadząc warzywa, z dnia na dzień możemy obserwować jak z małego ziarenka lub sadzonki wyrasta duża roślina. Są to efekty naszej ciężkiej pracy, które włożymy w założenie własnego ogródka.

Planując warzywniak, należy zacząć od wyboru miejsca. Powinno być ono dobrze i w miarę długo nasłonecznione oraz ochronione przed silnym wiatrem. Warto sprawdzić również glebę, zdecydowanie nie może być kwaśna. Dla większości warzyw najlepsze jest podłoże o pH w zakresie 6-7.

Ogródek warzywny najlepiej zaplanować za domem, gdzie plony znajdują się z daleka od ulicy i nie wchłaniają zbyt dużej ilości substancji szkodliwych.

Aby w sensowny sposób oddzielić grządki od trawnika najlepiej użyć do tego desek lub niskiego płotka, który ma uwydatniać nasze dzieło, a nie kompletnie je osłaniać. Pamiętajmy, że własnoręcznie wyhodowane, ekologiczne zioła i warzywa będą naszą dumą przez całe lato.

Ogród warzywny - projekt: co obok czego? Warto mieć plan

Najważniejszym aspektem projektu ogródka warzywnego jest plan. Projekt może być naszkicowany na kartce papieru, jednak warto wcześniej wyliczyć sobie, jaki obszar działki zajmie.

Miejsce na domowy warzywniak należy podzielić na części. Najlepiej zrobić to w taki sposób, żeby do każdej grządki mieć swobodny dostęp. Najlepiej, aby ścieżka biegła przez sam środek. Jeśli chcemy wjeżdżać taczką do naszego ogródka, to ścieżka powinna być zdecydowanie szersza.

Grządki powinny być zorientowane w kierunku północ-południe, wtedy warzywa będą najlepiej nasłonecznione. Sama uprawa roślin powinna być zaplanowana w sposób współrzędny, aby jedne warzywa chroniły drugie przed chorobami i szkodnikami. Jeśli będzie to wykonane prawidłowo, to w naturalny sposób ochronimy nasze plony. Jakie są najważniejsze zasady takiej uprawy? Kapustę najlepiej posadzić koło selera, sałatę koło rzodkiewki, pomidory z bazylią, marchewkę z cebulą, a fasolę z buraczkami. To tylko kilka przykładów, kolejne idealne połączenia to koper i ogórki. Warto również posadzić dużo czosnku, wszędzie, swoim zapachem odstrasza szkodniki, natomiast unikaj ziemniaków, jeśli chcesz cieszyć się soczystymi pomidorami - te dwa warzywa naprawdę się nie lubią.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Wiemy co kupić dziewczynce na I Komunię. Jakie są trendy w tym roku?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News