Dzień Bociana Białego 2019 - kiedy?
pixabay.com/blickpixel
Wiadomości Pikio - 9 Maja 2019

Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto

Dzień Bociana Białego - kiedy obchodzimy święto ptaka, który zwiastuje nadchodzącą wiosnę? Jest on jednym z polskich symboli wsi, przez lata narodziło się wokół niego wiele legend i powiedzeń. Jednym z nich jest to, że bocian przynosi dzieci, więc jeśli często lata nad czyimś domem i zakłada tam gniazdo, rodzina właściciela posesji może wkrótce się powiększyć. Bocian to niezwykle mądre stworzenie, i nie, nie je on wyłącznie żab.

Dzień Bociana Białego został ustanowiony w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. To nietypowe święto jest okazją do zwrócenia uwagi, jak szczególne miejsce biało-czarny ptak z czerwonym dziobem i nogami zajmuje w polskiej kulturze, ale również przyjrzeć się zagrożeniom czyhającym na niego, mimo iż podlega on ścisłej ochronie gatunkowej.

Bocian biały figuruje w tak zwanej dyrektywie ptasiej (załączniku I Dyrektywy 2009/147/WE) w sprawie ochrony dzikiego ptactwa w krajach Unii Europejskiej w ramach sieci Natura 2000.

Kiedy jest Dzień Bociana Białego w 2019? To nie światowy, a polski dzień

Polska to prawdziwe królestwo bocianów, ich święto będziemy obchodzić 31 maja. Przez wielu jest uznawany za jeden z symboli naszego kraju, który oznacza szczęście i płodność. W Polsce żyje największa populacja bocianów białych na świecie, szacuje się, że co roku przylatuje do nas około 50 tysięcy par tych ptaków.

Wikipedia podaje, że "nazwa rodzajowa, jak i epitet gatunkowy ciconia są łacińskim tłumaczeniem słowa bocian, oryginalnie odnotowanym w pracach Horacego i Owidiusza. Łacińska nazwa przetrwała w większości języków romańskich (Cicogna, Cigüena, Cegonha i tym podobne)". To bardzo charakterystyczny ptak o ciekawym umaszczeniu jest praktycznie cały biały z wyjątkiem końców skrzydeł, które są czarne, nogi i dziób bociana są czerwone.

Ptak ten jest typowym mięsożercą, najchętniej zjada ryby, myszy, płazy, gady, a nawet małe ptaki. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu jego smakołykiem są myszy, a nie żaby.

Bociany zimują w południowej Afryce, wiosną przebywają trasę kilku tysięcy kilometrów w ciągu czterech miesięcy i docierają do Polski, w lecie ich gniazda napotykamy praktycznie w każdej wsi. Zamieszkują przede wszystkim środkową i wschodnią Europę, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, a także północną Afrykę, Azję Mniejszą i Środkową.

Dzień Bociana Białego został stworzony po to, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzebę ochrony tego gatunku oraz zagrożenia, jakie na nie czekają. Aby odtworzyć i zachować jego liczebność, należy skupić się na modernizacji terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla bocianów: żyzne łąki, tereny zalewowe rzek oraz stawy. Zanikanie ich legowisk jest spowodowane głównie przez rozwój rolnictwa, a przy tym osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk i brak ich użytkowania.

Od 1994 roku istnieje Ogólnopolska Baza Gniazda Bociana Białego, która rejestruje rozmieszczenie gniazd.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak urządzić nasz ogródek warzywny, żeby wszystko rosło tak, jak chcemy?
  2. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  3. Ile zarabia się w food trucku? Fast food na kółkach pozwala się dorobić
  4. Jak zrobić hamburgera w domu? Przepisy i pomysły
  5. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News