dowód osobisty nowy obowiązek
Fot. Pexels.com/Oleg Magni (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 28 Lutego 2021

Nowy obowiązek dla prawie 2 milionów Polaków. Muszą w tym roku wymienić dowód

Blisko dwa miliony Polaków będzie musiało złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Dokumenty zawierające odciski palców i podpis posiadacza będą wydawane od sierpnia. To kolejny raz, gdy zmieniają się dowody tożsamości. Tym razem chodzi o przepisy Unii Europejskiej. Warto sprawdzić, czy konieczność zmiany dotyczy także was.

Dowód osobisty będzie wyglądał inaczej. Tym razem ma to związek ze zmianą przepisów w Unii Europejskiej, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo w obiegu tych dokumentów. Do największych zmian należy wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej.

Na nowych dowodach osobistych pojawią się odciski palców oraz zdjęcie posiadacza, które już znajduje się na liście wymaganych elementów dokumentów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało szczegółowe informacje.

Nowe dowody osobiste już w tym roku.

Wprowadzenie nowych wymagań dotyczących dowodów osobistych ma ograniczyć możliwość fałszowania dokumentów. Unia Europejska stara się zapewnić w ten sposób jak największe bezpieczeństwo.

Zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – oświadcza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Odciski palców będą pobierane przez urzędników, którzy zostaną wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Cała procedura będzie przypominała tę, którą wykonuje się podczas wyrabiania paszportów.

Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśnia Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Od dzieci poniżej 12. roku życia nie będą pobierane odciski palców. Natomiast osoby, które z pewnych przyczyn nie będą mogły spełnić procedury, otrzymają dowody, których ważność będzie wynosiła jedynie rok. Na dokumentach wróci też nasz podpis.

Nowe dowody dla blisko 2 milionów Polaków

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowe dowody będą wydawane od sierpnia tego roku. Z danych wynika, że wymienić dokumenty będzie musiało 1.546.700 Polaków.

Dodatkowe 358 tysięcy osób także będzie składało w tym roku wnioski o wydanie nowych dowodów. Mowa o Polakach, którzy kończą 18 lat.

To oznacza też koniec ze składaniem wniosków przez internet, ponieważ trzeba będzie udać się na miejsce i złożyć odcisk palców w urzędzie. Zalecamy sprawdzenie daty ważności dowodów osobistych. Wnioski przez internet można składać jedynie do lipca.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zakazie, który wchodzi w życie 1 marca. To koniec z wędrówkami po zmroku w Tatrach. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News