Ile zarabia diagnosta samochodowy? Jego praca jest bardzo potrzebna

Ile zarabia diagnosta samochodowy? Jego praca jest bardzo potrzebna Źródło: Pixabay.com/DariuszSankowski

Diagnosta samochodowy - zarobki i obowiązki. Jak wygląda jego normalny dzień pracy, czy jest bardzo monotonny, a może wręcz przeciwnie? To bardzo potrzebna funkcja, jednak badania techniczne pojazdów mogą wykonywać tylko uprawnieni do tego diagności. Jak zatem je uzyskać?

Diagnosta samochodowy - zarobki i system pracy

Diagnosta samochodowy - zarobki, wykształcenie, obowiązki, system pracy i inne ciekawostki o pracy na stacji diagnostycznej. Zgodnie w artykułem 84 prawa o ruchu drogowym badanie techniczne pojazdów może wykonać jedynie zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta.

Aby móc wykonywać zawód diagnosty najpierw trzeba zdobyć niezbędne uprawnienia, które potrzebne są do wykonywania badań technicznych pojazdów. Tylko taki diagnosta możne być zatrudniony w stacji kontroli pojazdów

Aby móc się o nie ubiegać należy posiadać wymagane wykształcenie techniczne i praktykę, później odbyć szkolenie, a następnie uzyskać pozytywny wynik z egzaminu kwalifikacyjnego. Po spełnieniu tych warunków kandydat otrzyma uprawnienia od starosty lub prezydenta miasta.

Osoby zatrudnione na stanowisku diagnosty weryfikują stan techniczny pojazdów: samochodów osobowych, motocykli i tym podobnych. Jego głównym zadaniem jest wykrycie ewentualnych usterek, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pasażerów.

Ich praca to postępowanie według ściśle przyjętego protokołu, aby wszystkie nieprawidłowości zostały znalezione. Sprawdzają oni między innymi: układ napędowy, hamulce, oświetlenie, czy stan zawieszenia.

Ile zarabia diagnosta samochodowy w Warszawie?

Część kontroli technicznej pojazdu diagnosta wykonuje przy pomocy komputera i specjalnego oprogramowania, drugą część musi wykonać ręcznie. To do niego należy wydanie kierowcy zaświadczenia potwierdzającego zdolność pojazdu do poruszania się po drogach i braku zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jeśli sfałszuje on wyniki stanu technicznego pojazdu, jego uprawnienia mogą zostać cofnięte.

Zarobki diagnosty samochodowego wahają się w granicach od 3000 do 4500 złotych brutto. Oczywiście, jak w wielu przypadkach, wszystko zależy od miejsca pracy, doświadczenia w zawodzie, regionu Polski oraz konkretnego pracodawcy. Najgorzej opłacani diagnostycy w małych miejscowościach mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 2,5 tysiąca złotych. Najwyższymi zarobkami mogą poszczycić się specjaliści zatrudnieni w województwie mazowieckim. W stacjach okręgowych w stolicy wynagrodzenie może dojść nawet do 6 tysięcy złotych netto, czyli na rękę.

 - Zawód diagnosty jest obecnie w Polsce zawodem poszukiwanym. W tym zawodzie można bez większego problemu znaleźć pracę. Zarobki diagnosty samochodowego kształtują się różnie w różnych regionach Polski. Więcej zarabiają doświadczeni diagności w większych miejscowościach, gdzie tym samym więcej osób posiada samochody. Ogólnie biorąc zarobki tej grupy zawodowej wahają się od 2600 do nawet 6000 zł brutto miesięcznie - mówi przedstawiciel firmy, wiodący polski producent zaawansowanych urządzeń diagnostycznych.

  1. Ile zarabia kierowca Mytaxi? Najbardziej opłaca się pracować w Warszawie
  2. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  3. Ile zarabia marynarz na statku? Czy warto się zaokrętować?
  4. Ikea - zarobki. Ile zarabia się w popularnym sklepie meblowym?
  5. Ile zarabia się w McDonaldzie? Popularny fast-food kusi ofertami
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News