Ile zarabia marynarz na statku?
pixabay.com/skeeze
Wiadomości Pikio - 21 Marca 2019

Ile zarabia marynarz na statku? Czy warto się zaokrętować?

Ile zarabia marynarz i na czym konkretnie polega jego praca? Który z małych chłopców nie marzył, żeby w przyszłości zostać marynarzem? Pływać na ogromnym statku, przemierzać oceany, odkrywać nowe lądy, codziennie przeżywać nowe przygody. Czy rzeczywistość przedstawia sieęrównie kolorowo?

Ile zarabia marynarz na statku?

Ile zarabia marynarz? Jak wygląda jego praca? Czy życie na statku jest proste? Wokół zawodu marynarza narosło wiele mitów, między innymi, że jego przedstawiciele mają dziewczynę w każdym porcie, do którego zawitali. Czy to prawda?

Profesja marynarza to trudny i wymagający zawód, marynarz to bardzo ogólne pojęcie, w załodze statku jest przecież kilkudziesięciu pracowników, każdy z nich to marynarz, ale też każdy z nich pełni inną funkcję, jedni są kucharzami, inni mechanikami, czy spawaczami.

Aby zostać marynarzem, najlepiej udać się do szkoły o tym kierunku. Jest kilka szkół średnich, które pozwalają na uzyskanie tytułu technika nawigacji lub technika mechanika okrętowego. Szkół wyższych, które proponują takie studia, jest zdecydowanie mniej, do wyboru jest Akademia Morska w Gdyni i Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie. Po ich ukończeniu mamy już stopień młodszego oficera, co potem przekładać się oczywiście będzie na zarobki.

Średnie zarobki marynarzy żeglujących na międzynarodowych wodach to wynagrodzenie rzędu od 1000 do 10 000 euro, przeliczając, jest to od 4,5 do ponad 40 tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od zajmowanego stanowiska i stopnia oraz funkcji na statku. Istotne jest również to, na jakim statku pływa marynarz, dla jakiego kraju, pod jaką banderą oraz ile czasu spędza na morzu.

- Jako marynarze zarabiamy ok. 1100-1500 euro. To taka średnia, bo oczywiście zdarzają się kompania, gdzie marynarze zarabiają 1800-2000, ale to trzeba naprawdę dobrze trafić. Starszy marynarz ma to 100-200 euro więcej, bosman jeszcze 300 euro więcej. Oficerowie to już jest inna sprawa, to już zarobki rzędu 3000 dolarów czy euro. Starszy oficer to zarobek, strzelając, 5000-7000 euro. Potem jest już kapitan. Najwyższe zarobki kapitana, o jakich słyszałem, to 10 000 dolarów - mówi w wywiadzie jeden z wieloletnich marynarzy.

Marynarz zarobki i obowiązki 2019

Do podstawowych obowiązków marynarza należą: uczestniczenie w wachtach portowych, dbanie o inwentarz pokładowy, konserwacja statku, obsługa urządzeń, czy zabezpieczanie ładunku, który przewozi statek. Należy zdawać sobie sprawę, że to praca z dala od domu, bywa, że za każdym razem zmienia się załoga, co może być oczywiście plusem, jak i minusem.

- Nie jesteśmy nieprzyjemnymi, spitymi oblechami, którzy nie potrafią wyrażać emocji. Jasne, na pewno gdzieś istnieje taki marynarz, ale większość ludzi, z którym pracowałem przez ostatnie 18 lat, to normalni i spokojni faceci. Ta robota faktycznie może zahartować człowieka, ponieważ pracując na statku, musisz nauczyć się dyscypliny. Niestety, przebywając tak daleko od domu i rodziny, nie zawsze łatwo jest się uporać z różnymi osobistymi problemami. Ale to nie znaczy, że wszyscy mamy popieprzone we łbie - mówi w wywiadzie twórca strony My Life at Sea na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia się w Legii Cudzoziemskiej? Opłaca się wstąpić do służby?
  2. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  3. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?
  4. Ikea - zarobki. Ile zarabia się w popularnym sklepie meblowym?
  5. Ile zarabia okulista w Polsce? Jakie są zarobki okulistów za granicą?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News