Danuta Zalewska nie żyje
Pixabay.com _Alicja_
Monika Majko - 16 Marca 2021

Tragiczne wieści obiegły Polskę. Nie żyje Danuta Zalewska

Odeszła Danuta Zalewska, pierwsza kobieta-wójt w powiecie malborskim, a także kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia. Smutne informacje obiegły krajowe media.

Mieszkańcy powiatu malborskiego pogrążyli się w żałobie na wieść o śmierci Danuty Zalewskiej. Lokalna działaczka odeszła mając niespełna 70 lat, a informacje o jej śmierci przekazali m.in. przedstawiciele Polskie Stronnictwa Ludowego.

Danuta Zalewska nie żyje

- Dzisiaj w wieku 70 lat odeszła od nas koleżanka Danuta Zalewska. Była prezes gminnego koła PSL, radna, przewodnicząca rady gminy Malbork i Wójt gminy Malbork. Wiadomość o śmierci naszej koleżanki Danuty Zalewskiej była dla nas wszystkich wielkim szokiem i smutkiem. Wyrazy współczucia i żalu Rodzinie oraz najbliższym - przekazali na Facebooku przedstawiciele PSL-u z powiatu malborskiego.

Danuta Zalewska przyszła na świat w Lasowicach Wielkich, a w Malborku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Następnie rozpoczęła studia na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i została absolwentką uczelni z tytułem inżyniera rolnictwa.

Kobieta zaangażowała się w działalność polityczną i została wybrana do władz powiatowych partii Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1990-1994, była wiceprzewodniczącą Rady Gminy Malbork, a następne cztery lata pełniła funkcję przewodniczącej.

Pilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńPilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńCzytaj dalej

W 2001 roku Danuta Zalewska została pierwszą kobietą-wójtem w całym powiecie malborskim i pełniła tę rolę do końca trzeciej kadencji samorządu. W 2002 roku w pierwszych bezpośrednich wyborach wójta objęła władzę nad gminą i sprawowała ją do 2006 roku.

Następnie działaczka została kierowniczką Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia. A w 2008 roku współtworzyła Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w rodzinnych Lasowicach Wielkich.

Córka kobiety pełni funkcję wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Gminie Malbork. Dyrekcja i pracownicy placówki złożyli Ewelinie Zalewskiej-Baranowskiej publiczne kondolencje z powodu straty matki.

- Można odejść na zawsze, by stale być blisko, ks. Jan Twardowski. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu śmierci mamy - przekazały władze szkoły.

Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci Danuty Zalewskiej. Jak przekazał portal malbork.naszemiasto.pl, działaczka zostanie zapamiętana jako „ambitna i pełna pasji kobieta”, która skutecznie łączyła pracę zawodową z prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz życiem rodzinnym i działalnością społeczną.

Danuta Zalewska nie żyje

Facebook.com/Polskie-Stronnictwo-Ludowe-Powiat-Malborski

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Nasze Miasto/Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News