Rasistowski obrazek
Pixabay.com Quidec Pacheco
Artur Łokietek - 14 Marca 2021

Uczeń z lekcji religii przyniósł karteczkę z rasistowskim obrazkiem

Przed kilkunastoma laty głośno zrobiło się w związku z kontrowersyjnymi, rasistowskimi ulotkami rozdawanymi przez „Małego Gościa Niedzielnego”. Na kawałku papieru widnieje hasło „Lampa bez oliwy jest ciemna, człowiek bez modlitwy też” zilustrowana obrazkiem modlącego się, czarnoskórego dziecka.

Jeszcze w 2008 roku cała sprawa odbiła się szerokim echem wśród społeczeństwa. To właśnie wtedy po raz pierwszy mogliśmy znaleźć w przeznaczonym dla dzieci religijnym piśmie ulotki o podobnej treści.

Widnieje na nich obrazek czarnoskórego chłopca, który modląc się wypowiada słowa: „Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także skóry”. Całość jest okraszona cytatem z Ewangelii Św. Mateusza. „Lampa bez oliwy jest ciemna, człowiek bez modlitwy też” – czytamy.

Nawet 13 lat temu wiele osób poczuło się niezwykle oburzonych przeznaczonymi dla dzieci broszurami. Redaktor naczelna pisma Gabriela Szulik wyjaśniła wtedy, że to zwykły błąd, a siejący zgorszenie obrazek został dodany do pisma przez przypadek.

Dziś sprawa powraca, choć mało kto mógłby się tego kiedykolwiek spodziewać. To właśnie takie same broszury rozdano uczniom na lekcji religii w jednej z wrocławskich podstawówek.

Dolny Śląsk: nie żyje trzech mężczyzn, czwarty walczy o życieDolny Śląsk: nie żyje trzech mężczyzn, czwarty walczy o życieCzytaj dalej

Kontrowersyjna, rasistowska treść powraca

Według informacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przedstawionych w serwisie Facebook, ulotki zyskały właśnie drugie życie. Uczeń jednej z wrocławskich szkół przyniósł kontrowersyjną treść do domu.

- Rasistowską grafikę przyniosło dziecko z lekcji religii katolickiej we wrocławskiej podstawówce. Sprawdźcie czy Wasze dzieci nie są narażone na podobne treści. Czekamy na zgłoszenia – czytamy w poście w serwisie, czym OMZRiK zachęca do tego, aby regularnie sprawdzać, czy nasze dzieci nie mają do czynienia z podobnymi treściami.

Ośrodek zwraca uwagę na to, że nastał najwyższy czas, aby oddzielić kościół od państwa i „wyprowadzić indoktrynację religijną z publicznych szkół”. Jednocześnie przekazano, iż prokuratura została w tej sprawie już zawiadomiona.

Internauci nie kryją żalu do tego, co dzieje się z naszymi dziećmi na lekcjach religii, gdy nie mamy ich pod opieką. „Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także umysłu” czy „ciekawe czy twórcy tych podręczników wiedzą, że Jezus nie był blondynkiem o porcelanowej cerze” to jedne z wielu oburzonych komentarzy.

Co ciekawe, post OMZRiK udostępnił także europoseł Lewicy Robert Biedroń. Jego zdaniem jest to idealne podsumowanie tego, jak w praktyce wyglądają wartości religijne wśród wielu Polaków. „Szacunek do bliźniego w wykonaniu kościoła katolickiego” – napisał.

obrazek

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2.pl, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News