ugotowane jajka
Taisiia Shestopal on Unsplash
Artur Łokietek - 24 Lutego 2021

Babcia kazała jej przyłożyć ugotowane jajko do oka. Jęczmień szybko zniknął

Jeżeli dokucza nam jęczmień, nasze babcie znały świetne, domowe sposoby na jego wyleczenie. Dolegliwość pojawia się zwykle w skutek zaniedbania higieny. Nie musimy od razu iść do apteki po silne maści.

Jęczmień to stosunkowo powszechny problem wśród wielu Polaków. Tworzy się zazwyczaj na skutek zaniedbania higieny – poprzez przetarcie oka brudną ręką. Sama dolegliwość powstaje przez zainfekowanie gruczołu brzegowego powiek bakteriami.

W pewnym sensie ulgą dla nas może być wiadomość, że uciążliwy objaw nie zagraża naszemu wzrokowi, więc nie mamy czym się martwić. Mimo wszystko ból oka, dyskomfort, a nawet ograniczenie pola widzenia nie brzmią zbyt zachęcająco.

Jęczmienie dzielą się na dwie grupy: wewnętrzne i zewnętrzne. Ten pierwszy uwydatnia się w postaci małego żółtego ropnego guzka po wewnętrznej strony powieki i dość szybko samoistnie ustępuje. Zewnętrzny z kolei objawia się jako pojedyncza grudka na powiece, która z czasem zasycha i po pewnym czasie pęka, wydzielając ropną treść wzdłuż zewnętrznej krawędzi powieki.

Do jęczmienia może doprowadzić także zły sposób zmycia twarzy z makijażu, zaniedbanie pielęgnacji oka u osób z soczewkami kontaktowymi i stosowanie nieodpowiednich dla nas kosmetyków. Dym z papierosów również u niektórych może dać bardzo nieprzyjemne skutki. Jak pozbyć się dokuczającej dolegliwości?

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

Babcia wiedziała, jak wyleczyć jęczmień

Zazwyczaj z jęczmieniem idziemy do lekarza lub pędzimy po silną maść do apteki. Tak naprawdę nasze babcie znały domowe, tanie sposoby na pozbycie się problemów z oczami. Dzięki nim ból powinien w szybkim tempie ustąpić.

Okazuje się, że klasyczną metodą na jęczmień jest... jajko. Wystarczy ugotować je na twardo i zacząć lekko masować chore oko. Dzięki temu, że popularny składnik śniadania bardzo długo trzyma wysoką temperaturę, rozgrzewa naszą powiekę i udrażnia zatkane gruczoły łojowe.

Jajko wykorzystać możemy też w nieco inny sposób. Trzeba nasączyć surowym białkiem gazę. Tę przykładamy na około 15 minut do bolącego miejsca, a później przemywane je wodą. Zaleca się, aby czynność powtarzać, póki objaw nie ustąpi.

Starą polską metodą jest przykładanie do jęczmienia złotej obrączki. Choć może brzmieć to dość dziwnie, nie chodzi tu wcale o „magiczne właściwości złota”. Po prostu masaż pobudza krążenie, które doprowadza do odblokowania ujścia gruczołu. Oczywiście zanim skorzystamy z tej metody, trzeba upewnić się, że obrączka została dokładnie wymyta i zdezynfekowana.

Możemy także skorzystać z innego pomysłu na „rozgrzanie” zainfekowanego miejsca. Wystarczy przyłożyć saszetkę ze świeżo zaparzonej (ale nie za ciepłej!) herbaty.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2, lekarzebezkolejki.pl, gdziepolek.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News