Awaria ciepłownicza dotknęła około 30 tysięcy mieszkańców Szczecina
materiał redakcyjny
Irmina Jach - 10 Lutego 2021

Bez ogrzewania ok. 30 tysięcy mieszkańców. Duża awaria w Szczecinie

Awaria ciepłownicza dotknęła około 30 tysięcy mieszkańców Szczecina. Od poniedziałku należąca do PGE GiEK Elektrociepłownia Pomorzany ma problem z dostarczeniem ciepłej wody do lokali. Nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy.

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformował, że „od pewnego czasu” mieszkańcy Szczecina nie mają dostępu do ogrzewania. Problemy spowodowane są „licznymi i niepokojącymi” awariami ciepłowni należących do PGE. Od początku roku było ich „co najmniej sześć”.

Awaria ciepłownicza dotknęła około 30 tysięcy mieszkańców Szczecina

Jak przekazał w poniedziałek 8 lutego Zespół Elektrowni Dolna Odra, zakłócenia pracy w Elektrociepłowni Pomorzany spowodowane są niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które spowodowały zamarznięcie wody wykorzystywanej do chłodzenia.

- Sytuacja niepokoi nas o tyle, że nie mamy od rana informacji, kiedy te naprawy zostaną przeprowadzone i kiedy będziemy mogli rozpocząć podgrzewanie systemu. Proszę pamiętać, że niestety system nie może być uruchomiony od razu – musi być rozgrzewany, aby awarii nie uległy sieci ciepłownicze w mieście - mówił włodarz miasta w rozmowie z TVP Info.

Prezydent zapewnił, że Ciepłownia Rejonowa Dąbska i Ciepłownia Rejonowa Marlicza, a także miejski Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, które należą do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, pracują „na pełnych obrotach”. Nie są jednak w stanie zapewnić pełnego zapotrzebowania na ciepło podczas mrozów.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

- Nigdy nie mieliśmy problemów z bezpieczeństwem dostaw z jednego czy obu źródeł, jakie mamy od początku tego roku - tłumaczył Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Dodał, że jest zaniepokojony przede wszystkim dlatego, że „urządzenia, które uległy awarii w EC Pomorzany, nie są stare”. Elektrociepłownia była modernizowana przed zaledwie dwoma laty „kosztem kilkuset milionów złotych”, dlatego powinna funkcjonować bez żadnych przeszkód.

Mariusz Majkut szacuje, że dostępu do ogrzewania nie ma około 30 tysięcy mieszkańców Szczecina mieszkających w południowej części miasta, czyli na terenach leżących w najbliższym sąsiedztwie EC Pomorzany.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ZEDO w środowy poranek przekazano, że „do dyspozycji operatora sieci” jest Elektrociepłownia Szczecin, która „pracuje aktualnie z niewiele ponad połową dyspozycyjnej mocy”. „Mimo naszych wielokrotnych próśb skierowanych do operatora sieci o pozwolenie na zwiększenie mocy w EC Szczecin, jak dotąd nie otrzymaliśmy od SECu takiej dyspozycji” - dodano.

Obecnie EC Szczecin pracuje z mocą 105 MWt, a jej moc maksymalna to 120 MWt. Elektrociepłownia nie pracuje na wyższych obrotach mimo dyspozycji władz Szczecina. Mariusz Majkut „nie wie, z jakich powodów to się dzieje”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News