Andrzej Kowalczyk nie żyje
Fot. Pixabay.com/_Alicja_ (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 19 Marca 2021

Nie żyje Andrzej Kowalczyk, aktor seriali TVP i Polsatu

W czwartek 18 marca Związek Artystów Scen Polskich poinformował za pośrednictwem Facebooka o śmierci Andrzeja Kowalczyka. Aktor zmarł w wieku 69 lat. Artysta przez ponad 20 lat był związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki. Widzowie mogą kojarzyć go też z ról w takich serialach, jak „Barwy szczęścia” oraz „Przyjaciółki”.

Z Facebooka katowickiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich dowiedzieliśmy się, że w nocy 18 marca zmarł Andrzej Kowalczyk. Aktor był bardzo ważną postacią chorzowskiej sceny i występował między innymi w Teatrze Rozrywki. W Teatrze Śląskim natomiast zagrał jedne z najważniejszych ról.

Andrzej Kowalczyk dla widzów telewizji prawdopodobnie kojarzyć się może przede wszystkim z ról w „Barwach szczęścia” oraz „Przyjaciółkach”. Poza serialami emitowanymi przez TVP oraz Polsat zagrał też w głośnych filmach, jak „Jesteś bogiem” i „Śmierć jak kromka chleba”.

Nie żyje Andrzej Kowalczyk

Krakowska szkoła teatralna wypuszcza mnóstwo utalentowanych artystów, jednym z nich był Andrzej Kowalczyk. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie zadebiutował na deskach Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.

W związku ze śmiercią artysty miasto Chorzów postanowiło upamiętnić Andrzeja Kowalczyka wpisem na Facebooku. Podkreślono, że aktor był szczególnie ważną postacią chorzowskiej sceny.

Ksiądz stwierdził, co działo się z synem Beaty Szydło. Wszystko w czasie pierwszego kazania na Jasnej GórzeKsiądz stwierdził, co działo się z synem Beaty Szydło. Wszystko w czasie pierwszego kazania na Jasnej GórzeCzytaj dalej

Dzisiejszej nocy zmarł Andrzej Kowalczyk, aktor związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki przez ponad dwie dekady. Lubiany przez kolegów z zespołu i publiczność, miał w swoim dorobku szereg ról, którymi trwale zapisał się w historii chorzowskiej sceny. Będzie dzięki nim długo i dobrze pamiętany – czytamy na Facebooku Chorzów Miasto Kultury.

Z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Andrzej Kowalczyk przeniósł się do Teatru Śląskiego, gdzie zagrał bardzo ważne role. Do historii przeszły spektakle, w których brał udział: „Popiół i diament”, „Hamlet”, „Cyd”, „Amadeusz”, „Szewcy” oraz „Szklana menażeria”.

W połowie lat 90. aktor rozpoczął współpracę z Teatrem Rozrywki. Jego pierwszą sztuką była „Evita”. Przez następne lata grał we wszystkich najważniejszych spektaklach tego teatru. Wykonywał również koncerty sylwestrowe oraz rozrywkowe, nie bojąc się pastiszu ani lirycznych ballad. Na deskach tego teatru spędził ponad dwie dekady.

Straciliśmy w Andrzeju niezwykle wrażliwego aktora i serdecznego kolegę, zawsze gotowego do pomocy. Łagodność, spokój, życzliwość - takim go pamiętamy – napisali pracownicy chorzowskiego Teatru Rozrywka.

Andrzej Kowalczyk na dużym ekranie

Talent Andrzeja Kowalczyka docenili także twórcy filmów pełnometrażowych. Aktor pojawił się w obsadach takich produkcji jak „Na straży swej stać będę”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Hiena” oraz „Jesteś bogiem”.

Andrzej Kowalczyk przyszedł na świat 20 grudnia 1952 roku w Koninie. Ukończył studia aktorskie w 1978 roku i od tego czasu pozostawał aktywny zawodowo. To kolejny aktor, którego w krótkim czasie muszą pożegnać Polacy.

Andrzej Kowalczyk nie żyje

Z: Facebook Chorzów Miasto Kultury

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News