Jerzy Gąssowski zmarł w szpitalu
Unsplash.com, autor: Andres F. Uran
Irmina Jach - 2 Lutego 2021

Nie żyje Jerzy Gąssowski, polski archeolog

Jerzy Gąssowski, polski archeolog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, nie żyje. Urząd Miasta w Sandomierzu poinformował, że uczony odszedł 1 lutego 2021 roku w szpitalu. Miał 94 lata.

Wiadomość o śmierci profesora Jerzego Gąssowskiego pojawiła się także na oficjalnej stronie internetowej Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym był zawodowo związany przez wiele lat. Niech spoczywa w spokoju.

Jerzy Gąssowski zmarł w szpitalu

Jerzy Gąssowski przyszedł na świat 23 sierpnia 1926 w Siedlcach. W 1951 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Z macierzystą uczelnią związał całe życie zawodowe.

Odbywał podyplomowe studia na paryskiej Sorbonie w Ecole Pratigue des Hautes Etudes i w Ecole des Chartres. Przez trzy lata uczył archeologii w Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Był dyrektorem Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich tej uczelni.

Następnie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Antropologii i Archeologii w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Stworzony przez niego zespół badaczy, wsparty przez specjalistów z różnych części Polski, odnalazł we Fromborku czaszkę Mikołaja Kopernika.

Rząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieRząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieCzytaj dalej

Badania z pozyskanego materiału genetycznego pozwoliły na potwierdzenie, że element szkieletu należał do wielkiego astronoma. Na jej podstawie możliwe było stworzenie cyfrowej wizualizacji wyglądu Mikołaja Kopernika.

- Z jego nazwiskiem wiąże się [...] także słynne odkrycie w Podebłociu, w województwie mazowieckim. Trzy gliniane przedmioty - tabliczki, dwie z greckimi literami IXH i IXS, monogramami Chrystusa, datowanymi na IX wiek. To najstarsze zabytki pisma z terenów Polski - przekazał Krzysztof Burek w serwisie Sandomierz.pl.

Profesor Jerzy Gąssowski przewodniczył Komisji Ratowniczych Badań Archeologicznych Międzynarodowej Unii Nauk Prehistorycznych i Protohistorycznych, afiliowanej przy UNESCO. Prowadził badania w zakresie archeologii wczesnego średniowiecza i sztuki pradziejowej.

Był autorem wielu wybitnych publikacji na temat archeologii i niestrudzonym popularyzatorem tej dziedziny nauki. Napisał książki „Prahistoria sztuki”, „Mitologia Celtów”, „Z archeologią za pan brat” oraz „Dzień w kraju Mieszka”.

Uroczystości pogrzebowe upamiętniające zmarłego profesora odbędą się 11 lutego o godzinie 11:00 w Warszawie na cmentarzu Północnym - Wólka Węglowa. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom i studentom składamy najszczersze kondolencje.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WNP/Wikipedia/Sandomierz.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News