Zima powraca
Unsplash.com piensaenpixel
Monika Majko - 6 Lutego 2021

Ponowny atak zimy. Czerwony alarm IMGW dla części Polski

Ci, którzy mieli nadzieję, że tegoroczna zima już się kończy, nie będą zadowoleni z najnowszych prognoz pogodowych. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla wielu regionów w kraju. Miejscami może być naprawdę niebezpiecznie.

W najbliższych godzinach na terenie niemal całego kraju obowiązywać będą alerty pogodowe różnego stopnia. Specjaliści przestrzegają m.in. przed intensywnymi opadami śniegu, marznącymi opadami, a także gwałtownym stadkiem temperatury.

Zima znów zaatakuje

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęto niemal całą północną i wschodnią część kraju.Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują na tych terenach znaczny spadek temperatur. Jak prognozował kilka dni temu Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus w rozmowie z portalem wp.pl, szczyt mrozów przewiduje się na niedzielę.

– W niedzielę zmrożona będzie już cała Polska. Musimy być przygotowani na to, że nocami na termometrach zobaczymy nawet -25 st. C. To będzie powietrze bardzo mroźne, bo pozbawione wilgoci. Jak na Syberii. Nie jest wykluczone, że w niektórych miejscach strefy brzegowej zamarznie nawet Bałtyk – ostrzegał Krzysztof Ścibor.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia objęły również tereny na południowym zachodzie kraju. Tam synoptycy IMGW przewidują możliwość wystąpienia intensywnych opadów śniegu, a także zamieci śnieżnych, który mogą znacznie pogorszyć widoczność.

Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lataNie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lataCzytaj dalej

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia objęły powiaty województwa świętokrzyskiego, małopolskiego oraz rejonu Bieszczad. Tam również prognozowane są intensywne opady oraz zawieje śnieżne. Miejscami mogą pojawić się marznące opady, powodujące oblodzenie na drogach.

Eksperci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w najbliższych dniach. Gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych mogą być bardzo niebezpieczne. O rozsądek wśród uczestników ruchu drogowego apelowała niedawno również Polska Policja.

– Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ciągle jeszcze krótki dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników – poinstruowali policjanci na swojej stronie internetowej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali również alerty najwyższego stopnia dla części południowo-wschodniej Polski. Mieszkańcy województwa podkarpackiego powinni spodziewać się dużych opadów śniegu, które mogą utrudniać m.in. poruszanie się po drogach.

Nagła zmiana warunków atmosferycznych wywołana jest przez napływ arktycznego powietrza, które przywędrowało do Polski z północnego wschodu. Synoptycy przewidują, że znaczące ochłodzenie będzie odczuwalne nawet do końca przyszłego tygodnia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: IMGW

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News